Evden Gitar Öğrenmek için 23 Online Gitar Kursu (Gitar Dersi)

Elektro Gitarda Gamlar ve Modlar 2

Yeni bir gitar aldınız ve sıfırdan gitar öğrenmek istiyorsunuz.. Ya da zaten bir gitarınız var, bir kaç yıldır çalıyorsunuz ve bunu daha da ileri götürmek istiyorsunuz. Önce kimden gitar dersi alabileceğinizi ve size en yakın gitar kursunun nerede olduğunu, sonra evde gitar öğrenme yolculuğunuza başlamak için en iyi gitar öğrenme sitesini araştırdınız. Artık bu arayışınızın sonuna geldiniz çünkü Müzik Üniversitesi’ndeki online gitar kursları sıfırdan gitar öğrenmenizi sağlayacak ve bununla da kalmayıp sizi ileri seviyelere kadar götürecek. Eğer “gitar öğrenmek istiyorum” diyorsanız tek yapmanız gereken Müzik Üniversitesi’nde seviyenize ve isteklerinize en uygun online gitar eğitimini seçmek ve çalışmaya başlamak!

İşin güzel tarafı Müzik Üniversitesi’nde sadece tek bir üyelikle hem tüm bu gitar derslerine hem de sitedeki tüm elektro gitar, akustik gitar, klasik gitar ve bas gitar, şarkı söyleme (vokal, şan), müzik teorisi (armoni), piyano ve müzik prodüksiyonu kurslarının hepsine erişebilirsiniz. Size özel gruplarda ve her hafta yapılan canlı yayınlarda sorularınıza cevap alabilirsiniz. Müzik Üniversitesi Nedir?

1. Yeni Başlayanlar için Elektro Gitar Kursu (Gitar Dersi)

Yeni Başlayanlar için Elektro Gitar Kursu (Deniz Sayman)
Eğitmen : Deniz Sayman

Deniz Sayman’ın sıfırdan elektro gitar öğrenmek isteyenler için adım adım yol gösterecek şekilde hazırladığı Yeni Başlayanlar için Elektro Gitar Kursu herkesin faydalanabileceği, oldukça detaylı bir kurs.

Deniz Sayman Türkiye’de en iyi gitar dersi veren YouTube kanalları arasında gösterilmekte olup, aynı zamanda instagramda da büyük bir gitar kitlesi bulunmaktadır. Dünya çapında 50.000+’den fazla öğrenci müzik kurslarını çalışmakta ve her gün gelişmeye devam etmektedir.

Bu eğitim, elektro gitarda oldukça sağlam temeller atmanızı sağlayacak gitar derslerinin mantıklı bir sırayla hazırlandığı ve nereden başlayıp nereye gideceğinizi bilmeseniz bile sizi gerekli şekilde yönlendirecek bir gitar kursu. Başlangıçtaki tüm sorularınıza yanıt alabileceksiniz.

Ayrıca Müzik Üniversiteliler’e özel gruplarda ve her hafta Pazartesi 20:30’da yapılan canlı yayınlarda Deniz Sayman’dan sorularınıza birebir yanıt da alabilirsiniz.

2. Klasik Gitar Dersi – Sıfırdan Başlangıç (Gitar Dersi)

Klasik Gitar Kursu (Onur Güler)
Eğitmen : Onur Güler

Onur Güler Türkiye’de en iyi gitar dersi veren YouTube kanalları arasında 400.000+ abone ile en başlarda gelmektedir.

Onur Güler’in Klasik Gitar Kursu – Sıfırdan Başlangıç eğitimi ile evinizde oturduğunuz yerden, başlangıç seviyesinden, Notalarla Gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Üstelik Hem birlikte çalıcağımız egzersizlerle sıkılmadan kendinizi geliştirebilir hemde çok sayıda örnek şarkılarla Gitar çalmanın zevkine anında varabilirsiniz. 

Ayrıca bu kurs ile özel bir kursta alacağınız en az 6 aylık bilgiye ve deneyime sahip olacaksınız. 

3. Yeni Başlayanlar için Akustik Gitar Kursu (Gitar Dersi)

Akustik Gitar Kursu (Deniz Sayman)
Eğitmen : Deniz Sayman

Akustik gitar çok renkli bir enstruman. Bana göre bu renginin kaynağı da güzel armonileri, çok samimi bir tınıyla veriyor olması. Bu samimiyete, güzel ses ve melodilere erişebilmek için doğru temel teknikleri oturtmamız gerekiyor.

Bu kursu çalışarak sağlam temeller atabilir, sizin için hazırladığım çok keyifli melodi ve şarkıları çalışabilirsiniz. İşin güzel kısmı, bu kursun amaçlarından biri, öğrenmek istediğiniz şarkıları, kendiniz öğrenebilir hale gelmenizde yardımcı olmaktır.

4. Metal Ritim Gitar Kursu (Gitar Dersi)

Metal Ritim Gitar Kursu (Deniz Sayman)
Eğitmen : Deniz Sayman

Metal Ritim Gitar kursunun amacı, bu tarzı seven gitaristlere yol göstermek ve metal çalarken kullanılan fikirleri, ritim paternlerini, senkopasyonları, akor ve dizileri öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Burada öğreneceğimiz bilgi ve yapacağımız çalışmalar sonunda tarza çok daha hakim bir hale gelecek ve kendi ritimlerinizi, rifflerinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi öğreneceksiniz. Her bölümden sonra altyapıları üzerine çalışabileceğiniz bir şarkı çalışacağız. Bu kursu çalışmadan önce Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar kursunu çalışmış veya içeriklerinde anlatılanları biliyor olmanızı öneririm.

6. 20 Blues Licki (Blues Gitar Dersi)

20 Blues Licki Gitar Kursu (Gökhan Büyükkara)
Eğitmen : Gökhan Büyükkara

Dört x Dört ve Aslı Gökyokuş gibi grup ve müzisyenlerin yanı sıra YouTube ve Instagram’dan tanıdığımız Gökhan Büyükkara Müzik Üniversitesi için 20 Blues Lick’i hazırladı.

Bu licklerin analinizi yapabilip, bu kurstan tam olarak verim alabilmek için öncelikle Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar Kursu’nu tamamlayarak gitar üzerindeki temelleri öğrenmiş olmanızı ve sonrasında Elektro Gitarda Gam ve Modlar – 1 kursunun “Pentatonik Gam”lar bölümünü çalışmış olmanızı öneririz. Böylece bu licklerin hangi pozisyonlarda çalındığını anlayabilir ve kendi fikirlerinizi oluşturabilmek için bir yol gösterici olarak kullanabilirsiniz.

7. Elektro Gitarda Gam ve Modlar (Elektro Gitar Kursu)

Gam Nedir? Gitarda Gamlar Nasıl Öğrenilir?
Eğitmen : Deniz Sayman

Bu kurs Müzik Üniversitesi’nde Yeni Başlayanlar için Elektro Gitar kursundan sonra gitaristlerin mutlaka çalışması gereken ana gitar kursudur. İçinde barındırdığı gitar dersleri sizin gitara farklı bir şekilde bakmanızı sağlayacaktır.

Elektro Gitarda Gam ve Modlar kursunun amacı müzik üretmeye, solo yazmaya, doğaçlama yapmaya yöneliktir. Sağ ve sol el koordinasyonunu sağlamış, basit akorları bilen ve temel teknikleri oturtmuş ama belli bir yerde tıkanmış, ilerlemek isteyen arkadaşlarımın çok büyük fayda göreceğine inandığım bir içerik hazırladım. Bu kursu çalışmadan önce Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar kursunu çalışmış veya içeriğinde anlatılanları biliyor olmanızı öneririm.

8. Elektro Gitarda Şarkı İncelemeleri (Gitar Dersi)

Eğitmen : Deniz Sayman

Elektro Gitarda Şarkı İncelemeleri, Nasıl Çalınır? kursunun amacı çalmak istediğiniz şarkıları öğrenmenin yanı sıra, bu şarkıların analizi yapılarak, gitaristlerin düşündüğü fikirleri irdelemektir. Bu kursu çalışmadan önce Yeni Başlayanlar İçin Elektro GitarElektro Gitarda Gam & Modlar kurslarını çalışmış veya içeriklerinde anlatılanları biliyor olmanızı tavsiye ederiz.

9. Sweep Picking Kursu (Gitar Dersi)

Eğitmen : Deniz Sayman

Bu kursun amacı “Sweep Picking” tekniğini öğrenmek, bu tekniğe hakim olabilmek ve bir müzik temeline oturtup kullanabilir hale gelmektir.

Bu kurs boyunca, bu tekniği nasıl doğru olarak kullanabileceğimizi öğrenmenin yanı sıra, akorlarla da ilişkilendireceğiz. Bu akorların ilgili arpejlerini öğrenecek ve öğrendiğimiz bu arpejleri belirli sweep kalıplarıyla çalışacağız. Ve tabii ki bu tekniğin kullanıldığı şarkı bölümlerini çalışarak öğrendiğimiz temeli uygulamaya geçirmeye çalışacağız. Bu teknik doğru çalışıldığında alternate pickingle ulaşmanın çok zor olduğu hızlara ulaşmamızı sağlayabilir ve tabii ki kendine has hissiyatını da çalımımıza katacaktır.

10. Metronomda Ustalaşın (Gitar Dersi)

Eğitmen : Deniz Sayman

Bu kurs öncelikle tam olarak nasıl kusursuz zamanlamayla çalmanız gerektiğini anlatacak. Nota değerlerini, ne işe yaradıklarını, basit ölçü birimlerini ve nota değerleri arasındaki geçişleri anlayacaksınız. Ve son bölümde metronomla çalışma prensipleri yani istediğiniz gitar solosunu nasıl öğrenebileceğiniz ve metronomla nasıl hızlanabileceğinizi öğreneceksiniz. Gelecekte bu kursla ilgili geliştirme planlarım da var ama sizi şu anki halinden mahrum bırakmak istemedim, çünkü size çok faydası olacak bilgiler var.

11. Melodik Minör (Fusion Gitar Kursu)

Eğitmen : Samet Kılıç

Bu kursun amacı, Özellikle Jazz ve fusion türlerinde fazlaca kullanılan ‘Melodik Minör’ Scale konusunu incelemektir. 8 adet özenle yazılmış melodik minör gitar cümlesini yavaşlatılmış çalım ve Tab & Nota şeklinde video üzerinde takip ederek göreceksiniz.

12. Elektro Gitarda Legato (Elektro Gitar Kursu)

Eğitmen : Deniz Sayman

Bu kursun amacı “Legato” tekniğini öğrenmek, bu tekniğe hakim olabilmek ve bir müzik temeline oturtup kullanabilir hale gelmektir.

Bu kursu boyunca, bu tekniği nasıl doğru olarak kullanabileceğimizi öğrenmenin yanı sıra, dizilerle de ilişkilendireceğiz. Ve tabii ki bu tekniğin kullanıldığı şarkı bölümlerini çalışarak öğrendiğimiz temeli uygulamaya geçirmeye çalışacağız. “Gam & Mod” kursunda öğrendiğimiz dizi ve pozisyonları kullanacağımız için, bu kursu çalışmış olarak gelmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır. Bu teknik duygusal bir hissiyata sahip olup, bir yandan da alternate picking ile ulaşılması zor olan hızlanara ulaşmamızda bize yardımcı olacaktır.

13. Elektro Gitarda Hybrid Picking Tekniği (Elektro Gitar Kursu)

Eğitmen : Deniz Sayman

Elektro Gitarda Hybrid Picking Tekniği kursunun amacı gitar çalımına farklı bir yaklaşım katmak isteyen isteyen gitaristlere yol göstermek ve hybrid picking tekniği ile hem penayı hem parmakları aynı anda kullanarak kullanabileceğiniz fikirleri öğretmektir. Bu kursu çalışmadan önce, eğer gitara yeni başlıyorsanız “Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar Kursu”, eğer gitar çalmayı biliyor ancak gamlara hakim değilseniz “Elektro Gitarda Gam ve Modlar” kurslarımı çalışmanızı öneririm.

14. Hard Rock Riff Konseptleri (Elektro Gitar Kursu)

Eğitmen : Deniz Sayman

Hard Rock Riff konseptleri gitar kursunun amacı, bazı konseptleri öğreterek, kendi riff ve fikirlerinizi bulmanıza yardımcı olmaktır. Bu kursu çalışmadan önce Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar kursunu çalışmış veya içeriklerinde anlatılanları biliyor olmanızı öneririm.

Bu kursta gösterilen fikirleri ve örnek riffleri çalıştıktan sonra mutlaka kendi fikirlerinizi ve rifflerinizi bulmayı da deneyin. Öğrendiğinizi diğer bilgilerle, akorlar, ritm, arpejlerle deneyerek farklı sesler, farklı hisler elde etmeyi denemeniz oldukça önemlidir.

Hard Rock ve türevlerini seven, çalmak isteyen, sağlam bir ritim temeli oluşturup farklı fikirler edinmek isteyen tüm arkadaşlarıma çok faydalı olacağını düşündüğüm, çok keyifli bir kurs oldu. 

15. Gitarda Hızlanma Çalışmaları (Elektro Gitar Kursu)

Gitarda Hızlanma Çalışmaları Gitar Kursu
Eğitmen : Deniz Sayman

Gitarda hızlanma çalışmaları kursunda işin anatomi kısmından başlayarak, hızlı gitar çalma prensiplerinden bahsedeceğiz. Tabii ki bol bol hızlanma egzersizleri olacak ve sürekli yenileri eklenmeye devam edecek. Bu egzersizleri Müzik Üniversitesi’nin “İnteraktif Tab/Notasyon” sistemi sayesinde, yavaştan başlayıp istediğiniz hıza kadar yükselterek çalışabilirsiniz. Daha çok “alternate picking” tekniğine odaklanarak penalama hızımızı arttırmaya çalışacağız. Bu teknik gitar çalımımıza keskin ve agresif bir tını katacak. Bütün çalışmalara yavaş ve metronomla çalışarak başlayıp, doğru ve temiz çaldıkça hızlandırırsanız, kurstan çok daha fazla verim alırsınız. Temiz ve doğru çalmak hızlı çalmaktan önce gelmelidir. Bu konuyla ilgili olarak Hızlı Elektro Gitar Çalma Prensipleri (Hızlanmak) makalemize göz atabilirsiniz.

Elektro gitarda hızlanabilmek için uygulamamız gereken prensipler ve bu prensipleri uygularken çalışacağımız egzersizlere bu kursta bakacağız. “Gam & Mod” kursunda öğrendiğimiz dizi ve pozisyonları kullanacağımız için, bu kursu çalışmış olarak gelmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

16. Gitar Ekipmanı (Amfi, Pedal, Prosesör, VST) Kullanımı ve Ayarlaması

Eğitmen : Deniz Sayman

Gitardan güzel bir ses “sound” alabilmek için ihtiyacımız olan bilgileri bu kursta öğreneceğiz. Ders boyunca aşağıdaki bilgilere hakim olacağız:

  • Gitar amfilerinin çeşitleri, bölümleri, parametreleri ve nasıl kullanılacakları.
  • Gitar pedal çeşitleri, görevleri, bağlama sırası ve nasıl kullanılacakları.
  • Gitar prosesörleri, nasıl ayarlandıkları ve kullanım şekilleri.
  • Gitar VST Plug-in’leri, nasıl kullanıldıkları ve ayarlandıkları.

Gitardan aldığımız sesin büyük bir kısmı, çalan kişinin nasıl çaldığıyla da ilgili olduğu için bir yandan kendimizi gitarist olarak geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu anlamda “Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar”  kursunu çalışmış olarak gelmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

17. Evrencan Gündüz’le Tadımlık Tavsiyeler

Eğitmen : Evrencan Gündüz

Evrencan Gündüz’ün Müzik Üniversiteliler için hazırladığı tavsiye videolarını içeren bu gitar kursunda, Evrencan Gündüz’ün gitar çalarken şarkı söylemeye ve akorları farklı şekillerde tınlatmak için kullandığı yaklaşımları öğreneceksiniz.

18. Elektro Gitarda Tapping Tekniğinde Ustalaşın (Elektro Gitar Kursu)

Tapping Elektro Gitar Kursu
Eğitmen : Deniz Sayman

Bu kursun amacı “Tapping” tekniğini öğrenmek, bu tekniğe hakim olabilmek ve bir müzik temeline oturtup kullanabilir hale gelmektir.

Bu kursu boyunca, bu tekniği nasıl doğru olarak kullanabileceğimizi öğrenmenin yanı sıra, dizilerle de ilişkilendireceğiz. Ve tabii ki bu tekniğin kullanıldığı şarkı bölümlerini çalışarak öğrendiğimiz temeli uygulamaya geçirmeye çalışacağız. “Gam & Mod” kursunda öğrendiğimiz dizi ve pozisyonları kullanacağımız için, bu kursu çalışmış olarak gelmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır. Bu teknik duygusal bir hissiyata sahip olup, bir yandan da alternate picking ile ulaşılması zor olan hızlanara ulaşmamızda bize yardımcı olacaktır.

19. Bend & Vibrato Çalışmaları (Elektro Gitar Kursu)

Bend Vibrato Gitar Kursu
Eğitmen : Deniz Sayman

Bend & Vibrato Çalışmaları kursunu çalışarak, elektro gitaristlerin çalımlarına duygu ve ifade katmak için kullandığı bu iki çok önemli tekniğe çok daha hakim olabilirsiniz.

Bend tekniği göründüğünden çok daha zordur çünkü kulak ve kas hafızasının birleşimi ile ancak doğru entonasyonda çalabiliriz. Bu birleşim neyi nasıl çalışacağımızı bilmek, hatalı olduğumuz zaman fark ederek doğruluk oranımızı arttırmak ve günlük çalışmalar yapmaktan geçiyor.

Vibrato tekniği de benzer şekilde göründüğünden daha zor bir tekniktir çünkü yine kulak ve kas hafızasını düzgün oturtmanın yanı sıra, ritmi de düzgün şekilde verebilmek gerekir.

Bend ve vibrato teknikleri göründüğünden daha zor olsa, kimi gitar öğrencileri tarafından üzerine düşülmese de çalımınızın etkisini arttırabilecek en önemli etkenlerdendir. Bend & Vibrato Çalışmaları kursunda kendinizi geliştirerek, çaldığınız solo ve melodilerinizde çok daha yoğun duygular aktarabildiğinizi göreceksiniz.

20. Basit Fikirler Kullanarak Riff, Melodi ve Solo Yazmak (Elektro Gitar Kursu)

Basit Fikirler Kullanarak Riff, Melodi ve Solo Yazmak
Eğitmen : Deniz Sayman

Basit Fikirler Kullanarak Riff, Melodi ve Solo Yazmak mini gitar kursunun amacı, bazı konseptleri öğreterek, kendi riff, melodi ve solo fikirlerinizi bulmanıza yardımcı olmaktır.

Bu kursta gösterilen fikirleri ve örnek riffleri çalıştıktan sonra mutlaka kendi fikirlerinizi ve rifflerinizi bulmayı da deneyin. Öğrendiğinizi diğer bilgilerle, akorlar, ritm, arpejlerle deneyerek farklı sesler, farklı hisler elde etmeyi denemeniz oldukça önemlidir.

21. Evde Gitar Bakımı Kursu (Elektro Gitar Kursu)

Gitar Bakımı
Eğitmen : Ave Gutars

Türkiye’nin gururu, şahane işçilikle, muhteşem gitarlar üreten Ave Guitars’dan Alperen, evde en verimli şekilde elektro gitarlarımıza nasıl bakım yapabileceğimiz konusunda engin bilgilerini paylaşıyor.

22. Altered Scale & Hybrid Picking (Fusion Gitar Kursu)

Eğitmen : Samet Kılıç

Bu kurs ile birlikte ayrıca altered scale anlaşılmış olup , örnek cümlelerle birlikte pekiştirilecektir. 8 adet özenle yazılmış Tab & Nota şeklide hybrid picking ve altered scale cümle gitar tekniği gelişimi ve armoni anlamında oldukça fayda sağlayacaktır. Yavaşlatılmış video görselleri ve analizli anlatımı ile birlikte bu cümlelerin nerelerde kullanılabileceği, hangi akora, hangi cümlenin yakışacağı gibi bilgileri de içermektedir. Bu derslere ilave olarak güncellemeler ile yeni lickler de eklenecektir.

Örneklerde Guthrie Govan , Richie Kotzen gibi gitaristlerin de cümlelerine benzer lickler içermektedir. Hybrid picking kullanımına uygun M ve A parmağını yoğun bir şekilde kullanan lickler, bu tekniğin kullanımının kolaylaşmasını sağlamak için dikkatle ve tekniğe uygun bir şekilde yazılmıştır. 

23. Akorların Yaratıcı Kullanımı (Elektro Gitar Kursu)

Eğitmen : Deniz Sayman

Akorların yaratıcı kullanımı kursunda, “Akorları gitar üzerinde nasıl farklı tınlatabiliriz?” “Bildiğimiz akorları nasıl evirebilir ve daha değişik hissiyatlar elde edebiliriz?” sorularının cevaplarını bulacağız.

Bu kursu çalışmadan önce “Yeni Başlayanlar İçin Elektro Gitar” kursunu çalışmış, yani temel teknikleri oturtmuş olmanız, basit akorları basabiliyor ve aralık konusunda basit bir altyapınız olması gerekir. Çalışacağımız konuların sebebini, nereden geldiklerini tam olarak anlayabilmek adına Müzik Teorisi (Armoni) – 1 ve  “Gam & Mod” kurslarını da çalışmış olmanızı öneririm.

Bu kursta aralıklar ve bu aralıklardan faydalanarak akorları nasıl kurabileceğimizi konuşacağız. Bu aralıkları çevirecek ve farklı bize farklı hissiyatlar, farklı çalım pozisyonları sunacak olan çevrim akorları (inversions) elde edeceğiz. Öğreneceğimiz çevrim akorlar pop, blues, funk, rock, hard rock, metal ve türevleri gibi bir çok müzik tarzında uygulanabilir ve güzel sonuçlar, güzel sesler verir.

Müzik Üniversitesi Nedir?

Müzik Üniversitesi, müzikle ilgili aradığınız bilgileri bulabileceğiniz ve her gün büyüyen bir bilgi kütüphanesidir. Yıllarını müziğe vermiş, önemli kariyerleri olan değerli müzisyenlerin hazırladığı müzik kurslarını barındırır.

Ancak sadece büyük bir bilgi kütüphanesi olması tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda insanları bir araya getirmeli ve bir topluluk oluşturmalıdır. Bu yüzden Müzik Üniversitesi aynı zamanda sizin gibi müzikle ilgilenen on binlerce kişinin bulunduğu bir sosyal medyadır.

Eğer bu devasa bilgi kütüphanesinden faydalanmak, bir hareketin, bir topluluğun değerli bir parçası olarak, ortak bir akılla uzun bir yolu daha kısa sürede kat etmek istiyorsanız..

Bugün Müzik Üniversitesi’ne Katılın!

Tüm Müzik Üniversitesi Kursları

Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…

Yorumlar