Satchel:Malcolm Young, Eddie Van Halen ve Eric Clapton’dan daha fazla gitaristi etkiledi.

Satchel: Malcolm Young, Eddie Van Halen veya Eric Clapton’dan daha fazla gitaristi etkiledi.

Steel Panther gitaristi Russell John Parrish (bilinen adıyla Satchel), yakın tarihte verdiği bir röportajda “AC/DC’den sonra çıkmış üç akorla AC/DC tınılı şarkılar yazmaya çalışan tüm grupları bir düşünün” dedi.

Steel Panther elektro gitaristi Satchel, AC/DC’nin eski ritim gitaristi Malcolm Young‘ın insanlar üzerinde Eddie Van Halen, Robert Johnson veya Eric Clapton’dan daha etkili olduğunu iddia etti.

Loudwire ile gençlik yıllarının en etkili albümleri üzerine yaptıkları bir röportajda konuşan Satchel, hafife alınan ritim ustasının, gitar üstadları camiasındaki yeri için bu iddiada bulundu.

Satchel röportajda, “Gitaristler Malcolm Young hakkında yeterince konuşmuyor” dedi. “Bunu söylediğim için başım derde girebilecek olsa da söylemek istiyorum. Aslında bir risk olduğunu düşünmüyorum, ama : Malcolm Young muhtemelen rock tarihindeki en etkili gitaristti.Müzik konusunda değilse bile en azından gitarda öyleydi.

Satchel, “O muhtemelen bir gitarist olarak Eddie Van Halen’den daha fazla insanı etkiledi,” diye devam etti. “Şunu söylüyorum: O, Eddie Van Halen, Robert Johnson, Eric Clapton ve herhangi bir gitaristten daha fazla, çünkü AC/DC’den sonra çıkmış üç akorla AC/DC tınılı şarkılar yazmaya çalışan tüm grupları bir düşünün.”

Bir grup elemanının etkisini ölçmek zordur ve son derece özneldir, ancak bu ilginç bir durumdur. Örneğin, genellikle lead enstrümanist yada vokaller ilgi odağı olurken, birçok gitarist (hatta çoğunluğun böyle olduğuna bahse gireriz) enstrümanı solo yerine şarkı veya riff çalmak için eline alır.

AC/DC, 1973 yılında Malcolm ve Angus Young tarafından kuruldu. Birkaç yıl sonra ortaya çıkan punk hareketi, genellikle yeni başlamış gitaristler ve söz yazarları için kolay olması yönünden müziğe başlama engellerini kaldırırken, AC/DC’nin farklı rock şarkıları ve inanılmaz riff yeteneği, muhtemelen punk müziğe benzer bir duyguyu ateşledi. Müzik kariyerinin en azından birkaç noktasında herhangi bir AC/DC riffini denememiş gitariste rastlamak oldukça zor.

Sayılara bakıldığında, Avustralyalı grup, ABD’de müzik yapım sektörü ve distribütörleri temsil eden bir ticari kuruluş olan RIAA‘a göre ABD’de tüm zamanların en çok satan dokuzuncu sanatçısı oldu ve 50 yıllık kariyerleri boyunca 75 milyon gibi etkileyici bir albüm satışı yaptı. Sadece Led Zeppelin, The Eagles ve Garth Brooks, 70’lerden itibaren gitar temelli sanatçılar açısından onları geride bırakabildi.

Bu nedenle Satchel’in, Malcolm Young’ın Van Halen ve Clapton’dan daha geniş bir etkiye sahip olduğuna dair oldukça ikna edici bir gerekçesi var. Ancak Young, Jimmy Page tarafından geride bırakılmış olabilir.

Gitar üreticisi Gretsch, Young’ı kesinlikle en etkili gitaristlerden biri olarak görüyor. Ölümünden sonra hep kullandığı gitarını “Kızıl Canavar” adıyla signature şeklinde tekrardan üreterek Young’ı onurlandırması ile bunu kanıtlıyor.

Müzik Üniversitesi Nedir?

Müzik Üniversitesi, elektro gitar, şarkı söyleme, müzik teorisi (armoni), müzik prodüksiyonu, bas gitar, akustik gitar konularında kurslar bileceğiniz bir online müzik okulu olmanın yanı sıra, müzikle ilgili bir sosyal medyadır.

  • Tüm kurslara erişim
  • Telefon / Tablet ve bilgisayardan, istediğiniz ortamda çalışın.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel her ay performans geri bildirim videoları.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel grup, soru-cevap imkanı, sınırsız eğitmen desteği.
  • Deniz Sayman’ın tüm kursları, Hayko Cepkin, Demir Demirkan, İzgi Gültekin, Samet Kılıç, Gökhan Büyükkara, Özgür Kalaycıoğlu, Ercüment Subaşı gibi isimlerin Müzik Üniversitesi’ne özel hazırladığı içerikler.
Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…

Yorumlar