Marty Friedman’ın Megadeth ile Bir Sonraki Performansı Düşündüğümüzden Daha Yakında Olabilir!

Marty Friedman & Dave Mustaine

Megadeth hayranları, Megadeth’in uzun süredir kopuk olan gitaristleri Marty Friedman ile yeniden birleşmesini görmek için 23 yıl beklemek zorunda kaldılar. Bir sonraki bekleyiş çok daha kısa olacak gibi görünüyor.

Yakın bir tarihte, Megadeth sonunda uzun süredir kopuk oldukları eski gitaristleri Marty Friedman ile birleşti. Marty Friedman, Dave Mustaine’e Tokyo’nun Budokan arenasında üç şarkılığına konuk sanatçı olarak eşlik etti.

Performans, birçok açıdan tarihiydi. Sadece Megadeth’in ülke genelindeki ilk headliner olarak bulunduğu şov olmakla kalmadı, aynı zamanda heavy metal yıldızlarının Friedman’la yirmi yıldan fazla bir süre sonra ilk kez aynı sahneyi paylaştıkları zamandı (tam olarak 23 yıl).

Bunca ayrı kalınmış zamana rağmen performanslarından hiç ödün vermemişler. Friedman ve Mustaine sahnede çalmak için 10 yıl boyunca beraber çaldıkları üç şarkıyı seçtiler. Countdown to Extinction, Tornado of Souls ve Symphony of Destruction şarkılarını sırasıyla sergilediler. İlk şarkıdaki grubun şu anki elektro gitaristi Kiko Loureiro ile Friedman’ın uyumu gözlerden kaçmadı.

İki taraf arasındaki uyumluluk göz önüne alındığında, Friedman’in konuk performansı sona erdiğinde herkesin aklında aynı soru vardı: “Bunu ne zaman tekrar göreceğiz?” Tabii ki, bir 23 yıl daha sürmeyeceği açıktı ancak grup tarafından herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle hayranlar, Friedman’ı bir daha ne zaman görebilecekleri konusunda endişeliydiler.

Neyse ki, Friedman Consequence‘e yaptığı açıklama ile bir sonraki Megadeth performansı için çok beklememize gerek olmayabileceğini duyurdu.

Guitar World‘a yaptığı açıklamada, bir başka Megadeth konuk performansı için herhangi yakın bir planın olup olmadığı sorulduğunda, Friedman şöyle dedi: “Bu yaz Almanya’daki Wacken Open Air Festivali‘nde hem Megadeth hem de ben sahne alıyoruz, o yüzden asla bilemezsiniz.” şeklinde atıfta bulundu.

Friedman’in ilk Wacken Open Air Festivali setinin tam tarihi ve saati henüz açıklanmadı. Ancak gitarist, geçen ay Facebook’ta yayınlanan bir video mesajında Alman etkinliğinde sahne alacağını doğruladı.

Megadeth’in festival programındaki konumu da henüz belirlenmedi, ancak Mustaine, Loureiro, James LoMenzo ve Dirk Verbeuren’ın, Wacken’ın öne çıkan sanatçılarından biri olacağı zaten biliniyor.

Ayrıca festival 2 Ağustos’ta başlayacak ve Friedman’in ipuçlarına bakılırsa, başka bir konuk performansı için Megadeth ile sahnede yer alması yüksek olasılıklı görünüyor.

Henüz hiçbir şey doğrulanmadı. Friedman ve Megadeth’in yeniden sahneyi paylaşmayı planladığı düşünülse bile, bunu sürpriz bir şekilde anlık kararla yapacakları için bu konuda bir şeyler duymayı beklememelisiniz. Tabii ki gerçekten olacağı varsa.

Guitar World ile yaptığı röportajda Friedman, Budokan’daki performansı hakkında düşüncelerini paylaşarak, en büyük zorluğunun hayranların orijinal döneminde hatırladığı şekilde gitar sololarını çalmak olduğunu söyledi.

Friedman şöyle belirtti: “Eğer herhangi bir zorluk varsa, sanırım bu hayranların hatırladığı şekilde soloları çalmaktı ve bunu yapmak istedim. Çünkü o dönemdeki şarkılar çıktığından beri çalış stilim çok evrim geçirdi ve şimdi doğal olarak, buna dikkat etmesem farklı nüanslar yapardım.”

“2023’te çaldığım gibi çalmamak ve orijinal şekline sadık kalmak için direnmem gerekti. Örneğin, birkaç şarkıda solo bölümüne ana vuruşta, akorun kökü olan ilk notla başladım. Şimdi kesinlikle bu iki şeyi de yapmazdım, ama o zamanlar böyle düşünmüyordum.” dedi.

Müzik Üniversitesi Nedir?

Müzik Üniversitesi, elektro gitar, şarkı söyleme, müzik teorisi (armoni), müzik prodüksiyonu, bas gitar, akustik gitar konularında kurslar bileceğiniz bir online müzik okulu olmanın yanı sıra, müzikle ilgili bir sosyal medyadır.

  • Tüm kurslara erişim
  • Telefon / Tablet ve bilgisayardan, istediğiniz ortamda çalışın.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel her ay performans geri bildirim videoları.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel grup, soru-cevap imkanı, sınırsız eğitmen desteği.
  • Deniz Sayman’ın tüm kursları, Hayko Cepkin, Demir Demirkan, İzgi Gültekin, Samet Kılıç, Gökhan Büyükkara, Özgür Kalaycıoğlu, Ercüment Subaşı gibi isimlerin Müzik Üniversitesi’ne özel hazırladığı içerikler.
Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Yorumlar