Metallica, Yeni Şarkısı If Darkness Had a Son ile Tüm Gücünü Ortaya Koyuyor!

If Darkness Had a Son

Metallica, Thrash Metal camiasının en büyük gruplarından olarak kabul ediliyor. Yeni çıkardıkları 7 dakikalık güçlü şarkısı, 72 Seasons albümünde 3. tekli olarak yer alacak.

Kasım ayında Metallica, 11. stüdyo albümleri ve 2016 da yayınladıkları LP’leri Hardwired… to Self-Destruct‘ın uzun zamandır beklenen devamı olan 72 Seasons’ı duyurdu.

Metallica’nın bu duyurusuyla birlikte , LP’nin baş single’ı Lux Æterna şarkısı piyasaya çıktı ve bu çıkış Ocak ayında wah pedalına doyduğumuz Screaming Suicide parçası ile devam etti.

Şimdi ise thrash devleri, 72 Seasons’ın üçüncü single’ı olan If Darkness Had a Son‘un prömiyerini yaptı. Şarkının müzik videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

Davulcu Lars Ulrich’in sert ritimleri, Robert Trujillo’nun bas gitarda kendi ağır tarzında altları doldurması, gürül gürül bir riff ve Kirk Hammett’ten wah pedalıyla süslenmiş şimşek gibi, etkileyici bir solo… If Darkness Had a Son, metal dinleyicilerinin duymak isteyeceği her şeyi içinde barındırıyor.

72 Seasons albümü bir insanın hayatının ilk 18 yılının geri kalan yaşamında nasıl bir etki yaratabileceğinin hayal edilmesiyle ortaya çıktı.

“72 mevsim. Gerçek ya da sahte benliklerimizi oluşturan hayatımızın ilk 18 yılı,” solist James Hetfield geçtiğimiz Kasım ayında albümün temasını yazdı. “Bize ebeveynlerimiz tarafından ‘kim olduğumuzun’ söylendiği kavramı. Ne tür bir kişilik olduğumuza dair bir arayış.

“Bence bu albümün en ilginç yanı, inançlarımız ve bunların bugünkü dünya algımızı nasıl etkilediği üzerine devam eden bir çalışma olması. Yetişkinlikte yaşadığımız şeylerin çoğu, çocuklukta edindiğimiz deneyimlerin bir eseridir. Çocukluğumuzun esiri olmak yada olmamak ile ilgili.”

Albümün kapağına yansıyan temanın hikayesi, Hammett’in Metallica’nın başlarında kullandığı gitar olan Fernandes FST-135‘e (takma adı ‘Edna’) büyük olasılıkla bir saygı duruşu niteliğinde. Kapakta 80’lerin sonlarına ait bir Fernandes LE-1 Strat kopyasının yanmış kalıntılarını görüyoruz.

Hardwired… to Self-Destruct’ın yapım sürecinde görev almış olan Greg Fidelman‘ın yapımcılığını üstlendiği 72 Seasons albümü, grubun kendi Blackened Recordings adlı müzik şirketi aracılığıyla 14 Nisan’da yayınlanacak.

Müzik Üniversitesi Nedir?

Müzik Üniversitesi, elektro gitar, şarkı söyleme, müzik teorisi (armoni), müzik prodüksiyonu, bas gitar, akustik gitar konularında kurslar bileceğiniz bir online müzik okulu olmanın yanı sıra, müzikle ilgili bir sosyal medyadır.

  • Tüm kurslara erişim
  • Telefon / Tablet ve bilgisayardan, istediğiniz ortamda çalışın.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel her ay performans geri bildirim videoları.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel grup, soru-cevap imkanı, sınırsız eğitmen desteği.
  • Deniz Sayman’ın tüm kursları, Hayko Cepkin, Demir Demirkan, İzgi Gültekin, Samet Kılıç, Gökhan Büyükkara, Özgür Kalaycıoğlu, Ercüment Subaşı gibi isimlerin Müzik Üniversitesi’ne özel hazırladığı içerikler.
Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…

Yorumlar