5 Dakikada Daha Hızlı Gitar Çalmaya Başlayın

Merhaba gitaristler Ben Deniz sayman ve önümüzdeki 5 dakikada size daha hızlı ve daha temiz gitar çalmamı sağlayan çalışma yöntemimi göstereceğim. Öncelikle bu çalışmayı alternate picking ve bazen
Hammer on ve Pull off tekniklerini kullanarak yapacağız.

Bu Hatayı Yapmayın

Hızlanmaya çalışırken şöyle bir eğilimim oluyor bu doğal insan olarak hepimizin yaşadığı bir eğilim. Hızlandıkça gitara daha sert vurmaya ve sol elimizle daha sert basmaya başlıyoruz. Bu da aslında hızlanmaya başladığımız zaman kendimizi çok çabuk, gereğinden çabuk yormamıza sebep oluyor.

Ayrıca çıkan sesin kalitesini de bozmuş oluyoruz.
Dikkat etmenizi istediğim şeylerden birisi hızlandıkça bu eğiliminize özen gösterin.

Eğer çok sert basmaya başlıyorsanız parmaklarınız acımaya başlıyorsa sağ eliniz çok büyük hareketler yapıyorsa bir süre sonra problem yaşayacaksınız. Hem çabuk yorulacaksınız hem de büyük hareketler yaptığınız için hızlanamayacaksınız.

Nasıl Çalışmalısınız?

Önce çalacağınız melodi, riff ya da soloyu çok yavaş bir hızla iyice analiz edin.

Sonraki adım bunu metronomla çalışmak.

Ben otomatik hız arttırma özelliği olan Pro Metronome uygulamasını kullanıyorum. Şunu
söyleyebiliyorsunuz 10 saniyede bir 1 bpm art.

Fakat bu ücretli Eğer Ücret ödemek istemezseniz YouTube’dan increasing metronom yani
artan metronom aratarak da bulabilirsiniz.

Her zaman çok küçük, mümkünse 1bpm arttırarak çalışmayı tercih ediyorum. Çok rahat olduğum bir noktadan başlayıp belli bir ölçü sayısında ya da 10 saniyede bir 1bpm arttırıyorum.

Zorlandığım noktaya geldiğimde üst sınırımı biraz zorluyor ve çok dağılmaya başladığımda ara veriyorum.

Sonra dönüp bir önceki başlangıç noktamın 10bpm üzerinden başlayarak yeniden çalışıyorum.

Çalışmayı Sonlandırma

Çalışmayı bitireceğiniz zaman mutlaka çok doğru yaptığınız hızlarda bitirin. Kaslarınız hareketi en son yaptığınız şekilde hatırlayacak ve hafızaya alacak. Bu yüzden çalışmayı bırakacağınızda en üst sınırlarınızı zorlayıp dağıldığınız değil, orta hızlarda temiz ve düzgün çaldığınız bir noktada çalışmayı bırakın.

Kendinizi Kontrol Edin

Hızlanırken her şeyi doğru yapmaya devam ettiğinizden emin olun. Ses temiz çıkıyor mu? Diğer tellerden gürültü geliyor mu? Sol eliniz, sağ eliniz doğru çalıyor mu?

Teknikleri doğru uyguluyor ve baskıyı gereğinden fazla arttırmıyor olduğunuzdan mutlaka emin olun.

Bunlara dikkat ederek bütün yaptığınız çalışmaları bu şekilde yaparsanız; tüm şarkı, melodi, solo ve riffleri bu teknikle öğrenirseniz, çok daha kısa sürede çok daha temiz ve hızlı çalabilirsiniz.

TABLARI İNDİR

Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…

Yorumlar