Stevie Ray Vaughan – Scuttle Buttin’ Nasıl Çalınır? TAB’lı Elektro Gitar Dersi

Stevie Ray Vaughan

Stevie Ray Vaughan şaheseri Scuttle Buttin’ riffini TAB’larıyla birlikte bu videodan öğrenebilirsiniz.

Stevie Ray Vaughan’ın Kullandığı Teknikler

Stevie Ray Vaughan , bu şarkıyı iki farklı şekilde çalmaktadır. Albümdeki kayıt versiyonunda bend odaklı bir çalım tekniği varken, canlı versiyonlarda daha çok slide tekniğini kullanarak çalmıştır.

Biz bu videoda önce slide tekniği ile olan yaklaşımını, daha sonra da bend tekniğiyle bu şarkıyı nasıl çaldığını inceleyeceğiz.

Ayrıca şarkının duygusunu verebilmek için, sağ elin verdiği perküsif etkiyi yaratmak, ilk akorumuzu basarken sol el işaret parmağı ile kullanmayacağımız 3. teli susturmak gibi teknikleri de kullanmamız gerekiyor.

Yüksek tempolu bir şarkı olduğu için, bölüm bölüm analiz ederek ve çok yavaş çalarak öğrendikten sonra hızlandırmak sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Elektro Gitarda Teknikler, Gamlar ve Çok Daha Fazlasını Öğrenmek İster Misiniz?

Müzik Üniversitesi’nde bulunan Elektro Gitar kurslarında bir çok konuyu ve tekniği detaylıca öğrenebilir, bu konularda ustalaşmak için bir çok egzersiz bulabilirsiniz. Sitemizde Elektro Gitar için hazırlanmış 10 kursun tamamını bu linkten inceleyebilir ve içeriklerine göz atabilirsiniz.

Müzik Üniversitesi’nin Avantajları

Gam Nedir? Gitarda Gamları Nasıl Öğrenebiliriz?

  • Telefon / Tablet ve bilgisayardan, istediğiniz ortamda çalışın.
  • Videolara Entegre Tab / Notasyon sistemi, tüm cihazlarda tam ekran yapılabilir ve anlatım videolarımıza entegre “Guitar Pro” uygulaması gibi çalışır. Örnek bir soloyu bu linkten inceleyebilirsiniz.
  • Elektro Gitar, Müzik Teorisi(Armoni), Vokal (Şan), Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar, saatlerce çalışabileceğiniz ders içeriği. Tüm kurslarımıza buradan göz atabilirsiniz.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel canlı-yayınlar, soru-cevaplar.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel facebook grubu ve forumlar.
Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…

Elektro Gitarda Legato

Elektro Gitarda Legato Elektro gitarda legato tekniğini uygulayabilmek hızlı ve çok etkileyici duyulan sololar çalmamızı sağlayabilir. Bu tekniği öğrenebilmek, temiz ve hızlı çalabilmek için temelinde…

Yorumlar