Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

• Usb Midi Latency sorunu

Posted by Utkucan Şahinbaş on Kasım 4, 2019 at 12:41 pm

Selamlar, m audio Keystation mini 32 midi klavye kullanıyorum. usb bağlantısı ile bilgisayara bağlanıyor. Haliyle latency sorunu baş gösteriyor. Ses kartımda Midi in out kısımları var ama klavyenin midi çıkışı yok. o yüzdens es kartıma bağlayamıyorum. kablonun dönüştürücüsünü de bayağı araştırdım bulamadım. Elbet bu midi klavye iyi bir sistemde gecikmesiz çalışıyordur (tahminimce). Nasıl bir bilgisayar sistemi gereklidir ki bu sorunu çözeyim?
    Teşekkürler.

Utkucan Şahinbaş yanıtladı 4 yıl, 5 ay önce 2 Katılımcı · 34 Yanıt
  • 34 Yanıt
  • Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 5, 2019 at 9:37 am
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Selamlar,

Midi cihazlar sisteme çok yük bindirmeyen cihazlar. Sistemde çok ciddi bir yavaşlık yoksa latency olmadan çalışması beklenir.

Cihazın USB veya Midi bağlantı noktalarıyla bağlanmış olmasının sisteme bir etkisi yok. Ben de evde hem elektronik davul hem de klavye kayıtlarımı USB Midi bağlantısı ile yapıyorum.

Bu gecikme midi klavyenin bağlantı şekli veya ayarlarından ziyade, ses kartının ayarları ile ilgili olabilir.

Anladığım kadarıyla buffer size ayarı bu problemi çözmedi, doğru mudur? 128 civarı bir buffer size da gecikmesiz çalışıyor olması gerekir.

Gecikmeyi ne şekilde tespit ettiniz; kaydettiğiniz midi notaları doğru zamanda kaydedilmiş ancak gelen sesler gecikmeli mi geliyor? Yoksa kaydedilen midi notaları da gecikmeli bir şekilde mi kayıt olmuş?

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 6, 2019 at 10:00 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

gecikmeli şekilde kayıt oluyor, gride oturmuyor. ben de düzeltmeden hepsini gecikmeli kaydediyorum ama bazen rahatsız edici oluyor. gitar kayıtları gride tam oturuken midilerin oturmaması gibi. düzeltmeye kalkıncada çok robotic oluyor. Mix dersini bitirince, aylık geri bildirim için yaptığım kaydı da bitirip atacağım. durumla ilgili resimler ekte:

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 7, 2019 at 10:00 am
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Hatırladığım kadarıyla  M audio 2x2m ses kartınız vardı, doğru mu?

İkinci ekran görüntüsünde kullanılan ses kartı olarak “Generic Low Latency ASIO Driver” seçili görünüyor. Bu Cubase’in kendi ürettiği bir ASIO sürücüsü. Gecikmeye sebep olan bu driver.

Onun üzerine tıklayarak M-Audio ses kartı ile değiştirmek lazım.

Çünkü bu ASIO Driver ne kadar low latency olarak da geçse, yüklediğiniz ekran görüntüsünde gösterdiği 20ms lik bir gecikmeye sebep oluyor. Bu da kayıt yaparken çok ciddi bir gecikme, muhtemelen problemin kaynağı bu.

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 7, 2019 at 4:12 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

M audio’u sectigimde de aynı gecikmeye maruz kaldim.

Sample rate 44100 buffer size 112

Hatta buffer size i 60 lara falan çektigimdede gecikme oldu.

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 7, 2019 at 4:29 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

M Audio’yu seçince de yukarıdaki gibi bir ekran görüntüsü yükleyebilir misiniz?

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 7, 2019 at 5:42 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Bir de projenin output kanalında (stere out vs.) bir plugin var mı? Mastering plugini varsa onlar bazen böyle bir gecikmeye sebep olabiliyor.

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 7, 2019 at 5:42 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Bir de projenin output kanalında (stere out vs.) bir plugin var mı? Mastering plugini varsa onlar bazen böyle bir gecikmeye sebep olabiliyor.

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 9, 2019 at 6:42 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

output kanalına limiter koyuyorum normalde ama bu attığım görüntülerde hiç bir plug in yok. haliondan başka. maudioyu aktif ettim hocam ekran görüntüsü:

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 9, 2019 at 7:02 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Selamlar.

Burada 20ms gecikmeye sebep olan ASIO GUARD gibi görünüyor.
    Advanced Options’ın altında Activate ASIO Guard var, bundaki tiki kaldırıp deneyebilir misiniz?
    Eğer yine olmazsa, üstündeki Active Multi Processing’i de kapatabilirsiniz.

Bir de bu ekran görüntüsünde notalar sanki gridden önce geliyor gibi görünüyor. Yani gecikiyor gibi değil de, geriden geliyor gibi. Acaba kayıt sırasında gecikme olduğu için siz mi bunu minimize etmek için biraz geriden çaldınız?

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 9, 2019 at 7:27 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

devre  dışı bıraktım hocam. clık i duyduğum gibi çalıyorum hocam ekstra bişi yapmıyorum.

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 9, 2019 at 7:43 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Ben de kendi sistemime baktım şimdi, aslında sizin latency durumu benimkinden daha iyi görünüyor M-Audio seçildiğinde.

Hiç azalma olmadı mı? Hala aynı derecede gecikiyor mu?

Bu pencerede en alttaki Record Shift’i – birkaç samples veya + birkaç samples seçip deneyebilir misiniz?

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 9, 2019 at 8:07 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Hocam boyle oldu  asio guardı bende sizin gibi devreye alıp deneyeyimmi

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 9, 2019 at 8:08 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Evet ASIO Guard’ı devreye alabilirsiniz.

Record Shift -4000 sample olunca oturdu mu yerine?

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 9, 2019 at 8:19 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

olmadı hocam oturmadı ben de mi sorun var diye düşünüyorum artık ama çok kayıt yaptım böyle hiç oturmuyordu hepsi geride kalıyordu

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 10, 2019 at 10:35 am
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Başka bir DAW ile deneme şansınız var mı? Ücretsiz veya demo sürüm herhangi bir uygulama da olur. Reaper vs.

Uygulama ayarlarından mı, bağlantıdan mı anlamaya çalışalım.

Sayfa 1 / 3

Log in to reply.