Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 11, 2019 at 2:01 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

ableton live  ile denedim hocam :

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 11, 2019 at 9:01 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Vallahi gıcık bir durum var hakikaten ortada.

DAW ile alakalı değil, Ses kartında gecikme de yok.

Bir ürünün USB veya Midi aracılığı ile bağlanması latency yi etkilemez ama USB çeviricide veya herhangi başka bir çevirici, uzatma kablosu vs. varsa bunlar gecikmeye sebep oluyor olabilir. Ürünün de gecikmeye sebep olacağını düşünmüyorum. Bir midi kablosu bulabiliyorsanız onunla da deneyebilirsiniz. Belki USB MIDI kablosunda sıkıntı vardır, başka bir USB MIDI kablosu deneyebilirsiniz.

Aynı klavye ve kabloyu başka bir bilgisayarda deneme imkanınız varsa orada deneyebilirsiniz.

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 11, 2019 at 9:47 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

orijinal kabloları kulanıyorum hocam. artık dediğiniz gibi gına geldi. Belim ağrımaya başladı surekli uğraşmaktan. Başka pc bulup onda deneyeceğim.
    ama fotoğrafta gördüğünüz gibi kulaklık için dönüşürücü kullanıyorum ondan dolayı olabilir mi?

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 11, 2019 at 9:48 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Hocam bu arada gitar kayıtlarındada gecikme yaşıyorum problem midi ile sınırlı değilmiş

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 12, 2019 at 10:40 am
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Toplamda 10ms lik bir gecikme görünüyor ses kartında ki bu çok normal bir değer. Bende de 10ms civarında.

Kulaklık dönüştürücüsünün gecikmeye sebep olacağını düşünmüyorum, en azından kaydederken etkisi olmayacaktır hiç bir şekilde.

Daha önceki mesajlarınızdan birinde şöyle bir bölüm vardı:
    “çok kayıt yaptım böyle hiç oturmuyordu hepsi geride kalıyordu”

Benim de aklıma yatmayan kısım böyle olması. Çünkü gecikme varsa notalar geride değil ileride kalıyor olması gerekir ama sizde geride kalıyor. Bu da acaba çalarken mi ufak bir koşma hissiyatı ile çalıyorsunuz diye düşündürüyor bana.

Normal şartlarda çalımı %100 gride oturtmak çok zordur ve genelde hiç bir zaman tamamen de gride oturmaz.

Sizi acaba gride oturmuyor olmaları mı rahatsız ediyor, yoksa çalarken duyduğunuz hissettiğiniz bir gecikme mi rahatsız ediyor?
    Eğer ilkiyse, yani notalar gride oturmuyor diye rahatsız oluyorsanız, bunun normal olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden quantize özelliği var DAW’ların ve bir çok aranjör de bu şekilde hızlıca kaydedip, quantize ederek çalışır.

Ama çaldığınızı duyarken gecikmeli duyuyorsanız onu çözmemiz lazım. Ki şu gösterdiğiniz değerlerde böyle olmuyor olması gerekiyor, 10ms lik bir gecikmeyle duyuyor olmanız gerekir, bu da acaip rahatsız edici bir gecikme olmamalı.

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 12, 2019 at 11:02 am
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Hocam cok haklisiniz ben de bazen oturup dusunuyorum ben mi acele ediyorum metronomu mu duymuyorum diye ama, cok cok dikkat ederek 3 farkli Kanal da vuruşa senkronize kayit yaptim, ucunu dinlediğimde senkronize gelmiyorlardi.

Gride cok cok geride oturmasi bu nedenle beni cok rahatsiz ediyor

Teker teker quantize yapmak cok cok ugrastirici hele tum kanallara yapmak.

Sadece midide degil.gitardada ayni problem oluştu geride kalıyor.

Size geri bildirim icin ustunde ustunde ugrastigim kaydi mailden yollayayim hocam  orda da ilerleyen kisimlarda bas ve piano dikkatlo dinlediğimde birbiriyle uyumsuz geliyor.  İnfo ya attim hocam

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 13, 2019 at 10:36 am
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Selamlar.

Kayıtı dinledim ama kayıttan sizin hissettiğiniz bir gecikmeyi dinlerken hissetmek çok zor. Çünkü latency genelde çalarken müzisyeni rahatsız eden bir durum. Yani latency problemi siz çalarken, çaldığınızı geç duyuyorsanız, sizin çalımınızı zorlaştırıyorsa var demektir. Benim anladığım böyle bir durumdan ziyade kayıtta tam oturmaması sizi rahatsız ediyor.

Şimdi şöyle bir durum var, siz ne kadar dikkat ederseniz edin hiç bir zaman gride tam olarak oturmayacak, bu kadar fark her zaman olacak ve her zaman her kanalı quantize etmeniz gerekecektir. Yani bunun kaçış yolu yok, çalarken %100 performans kimseden çıkmıyor. Tüm aranjörler bu şekilde çalışır.

Fakat özellikle klavyeciler her zaman her enstrumanı quantize etmeyi sevmezler. O salınım gerçekçi hissiyatı verir. Özellikle yaylılarda. Siz herşeyi tam olarak quantize ederseniz yine robotik gelmeye başlayacaktır çünkü hiç bir insan %100 quantize çalmaz, çalamaz.

Tabii ki bazı aranjörler, özellikle elektronik müzik yapanlar tamamen quantize etmeyi seçebiliyor. Bu bir tercih meselesi. O robotik hissiyatı tercih ediyorlar yani.

Cubase de bunun kolay yöntemi kaçlık nota çalıyorsanız ona göre quantize değerini ayarlayıp, tüm MIDI yi seçip “Q” tuşuna basmak. Aslında alıştıktan sonra 1-2 saniye sürecektir en fazla, çok kafayı kurcalayacak kadar bir uğraştırmaya sebep olmamalı. Arada farklı nota değerleri varsa, 3lemeler vs. varsa ona göre quantize değerini değiştirebilirsiniz veya hızlıca uymayan notaları elle düzeltebilirsiniz

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 13, 2019 at 7:27 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Sag olun hocam dediklerinizi uygulayacagim bir sorum olacak. Peki, gitar kayitlarindada ses dalgası hep aynı oranda midi gibi geride kaliyor bu da normal mi. Onda da quantize yapmalımiyim?

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 13, 2019 at 7:31 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

<p style=”text-align: right;”>Sag olun hocam dediklerinizi uygulayacagim bir sorum olacak. Peki, gitar kayitlarindada ses dalgası hep aynı oranda midi gibi geride kaliyor bu da normal mi. Onda da quantize yapmalımiyim?</p>

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 13, 2019 at 7:41 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Elektro gitarda quantize biraz daha zor. Onun yerine audio wrap ile editleyebilirsiniz. Aşağıdaki tekniği kullanabilirsiniz.

Gitar bilgisayara bağlıyken örneğin vurduğunuz bir akoru duyarken gecikmeli duyuyor musunuz? Yoksa aynı anda geliyor mu ses? Ufak koşmalar olması muhtemeldir, genelde koşma eğilimi çekme eğilimden daha çok olur enstruman çalarken

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 13, 2019 at 8:57 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

gitara vurduğumda, kaydettikten sonra dinlediğime kıyasla gecikme duymuyorum. kayıt bitiyor bir sürü kanal kaydediyorum sonra kulağımı tırmalayan bir şey hissediyorum bakıyorum hepsi gridin gerisinde kalmış. hatırlarsınız belki 10dakika anons muziğini yollamıştım. Orda tüm enstrümanları  teker teker quantize ettim.
    mesela ses dalgaları gridde boyle duruyor:

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 13, 2019 at 10:06 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Kulağınızı rahatsız eden hissiyat doğru, kayıtlarda edit ve quantize yapılmasının sebebi bu hissiyatı yok etmek. Çok kanal var ve üst üste oturmuyorlar. Maalesef kayıt sürecinin en en çok vakit alan kısmı ama sağlam, net vuruşlar gelmesini sağlayan çok önemli adımı edit kısmı. İşin hamallık kısmı burası işin doğrusu ama mecburi. Yani kayıtı bir seferde alayım hiç editlemeyeyim diye bir durum yok, maalesef yok.

Bazı DAW’larda MIDI kaydederken otomatik quantize ederek kaydetmek gibi ayarlar var diye hatırlıyorum, örneğin Logic’de var yanlış hatırlamıyorsam. Böyle bir şey işinizi çok kolaylaştırabilir.

Bahsettiğiniz gibi bir durum varsa, DAW uygulamanız kaydettiken sonra bir şekilde o kaydı biraz geri çekiyorsa, siz de tüm o kayıt ettiğiniz bölümü azıcık ileri iterek gride oturtabiliyor olmanız gerekir.

Şöyle örnek verelim; eğer bu bahsettiğiniz geriye doğru gecikmeye sebep olan bir durum varsa: örneğin bir pena vuruşu, 1/4 ölçü geride kalmış ise, mantıken tüm kayıt aynı gecikmeden etkileneceği için siz tüm bölümü 1/4 ölçü ileri iterseniz hepsi gride oturması gerekir. Yani ilk vuruşu gride oturttuğunuzda hepsinin oturuyor olması gerekir.

Ancak benim tahminim, bu testi yaptığınızda muhtemelen sonraki vuruşlarınızdan bir kısmı da gridden sonra gelecek çünkü hepsi böyle bir gecikmeden etkilenmeden ziyade, benim hissettiğim bu durumun sebebinin standart insan çalımının salınımı olması.

Mesela bu koyduğunuz ses dalgalarında ses dalgaları biraz geriden geliyor doğru ama hepsi aynı derecede geriden gelmiyor. Bazıları tam gride oturmuş, bazıları çok geriden, bazıları biraz daha az geriden geliyor. Hatta en alt kanalda gridden ileri gelen bir iki vuruş da var.

Burada size önerebileceğim pratik edit ve quantize yöntemlerini öğrenip bunlarda hızlanmaya çalışmanız olabilir. Ben de böyle yapıyorum, mecbur edit, sürekli edit 🙂

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 13, 2019 at 10:12 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Bundan sonra mottom :Edit edit edit tir hocam ? cok sag olun bilgilendirmeleriniz için. Cook yardimci oldunuz allah başımızdan eksik etmesin sizi.  kaydi bitirip editleyip mixleyip yollayacağım. ?

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 13, 2019 at 10:26 pm
    Puan 4,662 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Ne demek, Heyecanla bekliyorum, iyi çalışmalar! \m/ 🙂

• Utkucan Şahinbaş

Üye
    Kasım 14, 2019 at 7:04 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

hocam selam attığınız videoya göre edit yapmak için programı açtım ama aduio wrap seçeneği yok. başka türlü denedim olmadı 🙁

Sayfa 2 / 3

Log in to reply.