Pinch Harmonic Nasıl Yapılır? (Pick Harmonic, Artificial Harmonic)

Pinch Harmonic Nasıl Yapılır?

Pinch Harmonic Nasıl Yapılır? (PICK, ARTIFICIAL “YAPAY” HARMONIC, SCREAM, SQUEAL)

Pinch Harmonic Nasıl Yapılır? Bu teknik özellikle Hard Rock ve Metal türevleri gitaristlerinin çok kullandığı, gitarı öttürdükleri bir teknik. Özellikle Zakk Wylde’ın, Ozzy Ozbourne şarkılarında ve Rockstar film müziklerindeki tavrıyla sevdirdiği ve iyice popüler ettiği bir duyum diyebiliriz. Bu videoda, bu sesi nasıl çıkartabileceğimizden bahsettik.

Gitarda pick harmonik tekniğini uygulayabilmek için öncelikle bilmemiz gereken iki teknik bulunmaktadır. Bunlar;

  • Natürel Harmonik
  • Vibrato

Natürel Harmonik

Bu teknikte sol el parmaklarımızı sanki bare basar gibi düşünmeliyiz. Perdenin üzerine bare pozisyonunda yaklaşacağız ancak gerçekten parmaklarımız klavyeye basmayacak. Sadece harmonik sesi çıkartmak istediğimiz telin dışındaki fret (perde demiri)in civarında bare pozisyonunda dokundurmamız gerekiyor. Bare pozisyonu kullanmamızın sebebi; elimizin etli kısmının tel ile gerekli temasını sağlamak. Bu hareket genellikle 5 – 7 – 12 ve oktavlarından daha kuvvetli tınlasa da, gitara göre, tekniğe göre farklı pozisyonlardan da tınlatılabilir.

Vibrato

Vibrato salınım, titreşim demektir. Bu tekniği kullanarak notayı eğebilir, belirli iki nokta arasında, belirli periyotta götürüp getirebiliriz. Bu hareket hem bir artikülasyondur, yani çalıma bir duygu, çeşit katar hem de notanın “sustain”ini, kalıcılığını, arttırır. Vibrato tek başına kullanılabildiği gibi, bend tekniği ile birlikte veya hem bend hem de rake teknikleri ile birlikte kullanılabilir. Bu konuyla ilgili geçen senelerde hazırladığım aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Pinch Harmonic Nasıl Yapılır? (Pick, Scream, Squeal”Öttürme”, Artifical”Yapay” Harmonik)

Scream tekniğinine artificial“yapay” harmonik denmesinin bir sebebi var. Çünkü natürel(doğal) harmonik tekniğini, doğal olarak tınlamayacağı bir dalga boyundan(gitar telinizin belirli bir bölgesi), tınlamaya zorluyoruz. Bunun için bir kaç ihtiyacımız olacak;

  • Sivri uçlu pena
  • Hali hazırda “sustain”li, “gain” açık bir drive ton işinizi kolaylaştırabilir ( Ama akustik gitarda bile yapılabiliyor)
  • Kuvvetli bir sağ el tekniği
  • Sağlam bir vibrato

Tekniğin temeli sağ elimizde. Sert, kuvvetli, kendinden emin bir pena vuruşunu, pena ile sağ el başparmağımızın kesiştiği noktayı hedefleyerek yapıyoruz. Böylece vuruşumuza, başparmağımızla bir natürel harmonik tınısı katmış oluyoruz. Tabii ki bu biraz zorlama oluyor ve ilk başta tınlamayabilir. Ama ufaktan bile duyuyorsanız, doğru yoldasınız, zamanla o küçük ses büyüyecek ve istediğiniz öttürmeye ulaşacaksınız demektir.

Bu vuruş ilk başta çiğ duyulup, kısa sürüyor olabilir. Bunun da önüne geçmek için vibrato ile desteklemeliyiz. Böylece “pinch harmonic”imiz hem çok daha vahşi duyulacak, hem de daha uzun sürecektir.

BONUS : Müzik Üniversitesi’nin Elektro Gitar Kursları

Pinch Harmonic Nasıl Yapılır?

Müzik Üniversitesi’nde bir çok gitar kursu ve bu kursların içinde bir çok ders videosu bulunmaktadır. Yeni başlayanlar da, daha ileri seviyelerdeki arkadaşlarım da bu kurslardan faydalanabilir ve tabii ki sorularını sitemizin Forumlar bölümünde sorabilirler.

Videoya Entegre İnteraktif Tab / Notasyon Sistemi

Pinch Harmonic Nasıl Yapılır?

Gitarda Hızlanma Çalışmaları kursumuz Müzik Üniversitesi’nin Videoya Entegre İnteraktif Tab / Notasyon sistemi kullanılmaktadır. Uygulamayı incelemek için bu linke veya resime tıklayabilirsiniz.

Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…