Elektro Gitarda Legato

Elektro Gitar'da Legato

Elektro Gitarda Legato

Elektro gitarda legato tekniğini uygulayabilmek hızlı ve çok etkileyici duyulan sololar çalmamızı sağlayabilir. Bu tekniği öğrenebilmek, temiz ve hızlı çalabilmek için temelinde ne olduğunu konuşmak gerekir.

Legato “bağlı çalmak” anlamına gelmektedir. Yani sesi kesmeden, notaları birbirine bağlayarak çalmamız gerekir. Bunun için hammer-on, pull-off ve slide tekniklerini birleştirerek kullanabiliriz.

Bu şekilde notaları bağlı çaldığımız zaman, penalamayla çıkmakta zorlanacağımız, çok daha fazla çalışma isteyen hızlara, çok daha kısa sürede çıkmamız mümkün olacaktır.

Ancak Legato’nun tek farkı hızlanabilmek değildir. Bağlı çaldığınız zaman notalar daha yumuşak, daha duygusal duyulur. Tek tek belli ederek, pena ile çaldığınız zaman daha agresif, daha kesin duyulurlar. Bu yüzden legato teknkiği bambaşka bir artikülasyon ve başka bir duygu katmak için de kullanılır.

Nasıl Çalışmak Gerekir?

Her teknikte olduğu gibi en önemli adım : Hızlı çalabilmek için yavaş çalmalıyız!

  • Tertemiz, hatasız, geçişlerde aksamadan çalabileceğimiz kadar yavaş bir metronom seçip, bu tempo üzerine çalışabiliriz.
  • Hareketi 2-3 defa hatasız yapabildikten sonra metronomu 1bpm arttırabiliriz.
  • Çalımımızın dağılmaya, hata oranımızın artmaya başladığı hızlara kadar 1er bpm arttırarak devam edebiliriz.
  • Dağılmaya başladığımız durumda metronomu 20-30bpm düşürüp tekrar 1er bpm arttırarak, üst sınırımızı biraz daha yükseltmeye çalışabiliriz.
  • Bir kaç gün benzer bir çalışma yaptıktan sonra üst sınırımızın, dağılmaya, hatalar yapmaya başladığımız hızın daha yüksek bir tempoda geldiğini gözlemleyeceğiz.

Elektro Gitarda Legato Tekniğini Nasıl Öğrenebiliriz?

Daha önce söylediğimiz gibi, bu tekniğin temeli diğer 3 tekniğe dayanmaktadır. Hammer-on, pull-off ve slide. Bu yüzden, öncelikle bu teknikleri öğrenmeli, parmaklarımızı bu tekniklere alıştırmalı ve kas hafızamıza almalıyız.

Her teknikte olduğu gibi, Legato çalarken de, çaldığımız solonun veya melodinin belirli bir müzikal değeri olması gerekir. Bu yüzden uygulayacağımız tekniği belirli kalıplar içinde uygulamamız gerekir ki bu kalıplara da gamlar diyoruz. Bu yüzden gamları da iyice öğrenmeli ve kas hafızamıza yazmalıyız. Sonunda tüm bu bilgileri birleştirdiğimizde efektif bir şekilde Legato tekniğini uygulayabilir bir seviyeye geleceğiz.

Elektro Gitarda Legato Tekniği’ni, Gamları ve Çok Daha Fazlasını Öğrenmek İster Misiniz?

Müzik Üniversitesi’nde bulunan Elektro Gitar kurslarında bir çok konuyu ve tekniği detaylıca öğrenebilir, bu konularda ustalaşmak için bir çok egzersiz bulabilirsiniz. Sitemizde Elektro Gitar için hazırlanmış 10 kursun tamamını bu linkten inceleyebilir ve içeriklerine göz atabilirsiniz.

Müzik Üniversitesi’nin Diğer Avantajları

  • Telefon / Tablet ve bilgisayardan, istediğiniz ortamda çalışın.
  • Videolara Entegre Tab / Notasyon sistemi, tüm cihazlarda tam ekran yapılabilir ve anlatım videolarımıza entegre “Guitar Pro” uygulaması gibi çalışır. Örnek bir soloyu bu linkten inceleyebilirsiniz.
  • Elektro Gitar, Müzik Teorisi(Armoni), Vokal (Şan), Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar, saatlerce çalışabileceğiniz ders içeriği. Tüm kurslarımıza buradan göz atabilirsiniz.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel canlı-yayınlar, soru-cevaplar.
  • Müzik Üniversitesi öğrencilerine özel facebook grubu ve forumlar.
Müzik Üniversitesi biriktirdiğim tecrübe ve bilgileri öğrettiğim yer. Eğer henüz Müzik Üniversiteli değilseniz Elektro, Akustik ve Bas Gitar, Şarkı Söyleme, Müzik Teorisi ve Müzik Prodüksiyonu konularında kurslar çalışabileceğiniz,  ortak bir bilinçle daha uzun bir yolu daha kısa zamanda gitmeyi amaçlayan bir hareketin bir parçası olabilirsiniz. Buradan buyrun - Müzik Üniversitesi Nedir?

İlgili Yazılar

Pentatonik Gam Nedir?

Pentatonik Gam Eğer bir süredir gitar çalıyorsanız, muhtemelen dizileri (gamları) ve onları bilmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Bir anda bir çok gama bakmak ve öğrenmeye çalışmak boğucu…