Ses rengi

 • Muhammed HAS

  Üye
  Mart 21, 2023 at 2:19 am
  Puan 153 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Ses rengi derken ses türünü merak ettiğini düşünüyorum, açıkçası şan dersi ve vokal eğitimleri almadan kesin birşey söylemek zor. Bazı bas ya da tenorlar hariç çok belirli olduğunu görmedim, hangi aralıklara çıkıp inebildiğin ve hangi notaları daha hacimli söyleyebildiğinle alakalı biraz.

  Ses tellerini korumak için öncelikle sigara içmemen şart, alkolün de uzun vadede etkilediği söyleniyor. Doğru vokal teknikleriyle şarkı söylemezsen nodül oluşabilir. Uzun süreler boyunca şarkı söylemekten kaçınıp sesini dinlendirmen gerekir. Vokal ısınma egzersizleriyle şarkı söylemeye başlaman yardımcı olabilir. Çok sıcak ve çok soğuk içecekler performanstan önce önerilmez.

 • Timurhan Sancaktar

  Üye
  Mart 21, 2023 at 8:17 am
  Puan 6,437 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Bende şarkı söylemeyi bilmiyorum. Geçenlerde hoşuma giden bir şarkıyı söylüyordum baktım söyleyebiliyorum gibi geldi. Ses tonuma baya uygundu kayıt aldım dinledim. Eksiklerim var ama daha önce hiç şarkı söylememiş biri olarak kötü olmadı. Deneme yanlıma yöntemiyle bulabilirsin ses tonuna uygun bir grup yada şarkı.

 • Deniz Sayman

  Organizer
  Mart 21, 2023 at 8:43 am
  Puan 5,137 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Sorular çok güzel. İkisiyle de ilgili @izgigultekin ile videolar çektik ve yakında Müzik Üniversitesi’nin YouTube kanalında olacaklar. Takipte kalmak için : https://youtube.com/@muzikuniversitesi

 • İzgi Gültekin

  Üye
  Mart 22, 2023 at 1:18 am
  Puan 154 Puan
  Ogretmen

  Ses renginden kastınız ses tonu sanırım. Bunu belirleyen şey, en tizde ve en peste çıkardığınız notalardır. Fakat bu aralık, doğru çalışmalarla geliştirilebilir. Sese rengi veren unsur ise, oluşturduğunuz sesin titreştiği rezonans bölgeleridir. Her ikisi için de vokal koçu desteği almanız yerinde olacaktır.

  Ses sağlığı çok önemli. Sadece şarkı söylemek için değil elbette. Sesimiz bizim iletişim, kendimizi ifade aracımız.

  Ses sağlığı için, sigara içmemek ve içilen ortamlarda bulunmamak, boğazın kurumasına izin vermeden su içmek, kontrolsüz ve bağırarak konuşmamak, şarkı söylememek, beslenmenize dikkat etmek (reflü ses tellerinin baş düşmanlarından) gerekir.

  Bu ve bir çok konuda videolarımız gelecek.????

  • Niyazi Can Işık

   Üye
   Aralık 9, 2023 at 4:03 pm
   Puan 1,587 Puan
   Başarılar:
   Gitarist

   Hocam gürültülü ortamlarda veya yaşlılar gibi duyma sıkıntısı olan insanlarla iletişim kurmak da sıkıntı , ortama yabancı biri gelip beni uyarana kadar ben bağırdığımı hiç farketmemiştim konuşurken 🙂 İşaret ve beden dilini kullanmakta da fayda var diye düşünüyorum ondan sonra rahatladım 🙂 Nemlendirme işi ne kadar sıklıkta olmalı sizce? Yani parçadan parçaya geçerken gibi mi?

  • İzgi Gültekin

   Üye
   Ocak 4, 2024 at 11:16 am
   Puan 154 Puan
   Ogretmen

   İçtiğimiz şeyler direkt olarak ses tellerimize değmiyor. Mesela içtiğimiz ılık ballı bir bitki çayı, ses telleri çevresindeki kasları yumuşatıyor. Su konusu ise, içtiğimiz suyun verdiği nemlilik belli bir süre sonra ses tellerimize ulaşıyor. Bu nedenle su içmeyi tüm günümüze, hayatımıza yaymalıyız.

 • Yasin Yıldız

  Üye
  Mart 22, 2023 at 1:25 am
  Puan 562 Puan
  Kullanıcı Kullanıcı

  Çok teşekkürler

Log in to reply.