Tecrübesizlik

 • Tecrübesizlik

  Posted by Ozan Dırak on Eylül 4, 2023 at 5:45 pm

  Merhaba ben 15 yaşında müzisyen olmak isteyen biriyim. Yazdığım şarkılar var ve bunları bestelemek istiyorum ama ne yapacağımı tam olarak bilemiyorum çok tecrübesizim ayrıca bir arkadaşımla daha çalışmalar yapmak istiyoruz ama çok tecrübesiziz ve tam olarak planlayamıyoruz her şeyi. Nasıl bunun içinden çıkabiliriz? Teşekkürler

  Ozan Dırak yanıtladı 8 ay, 2 hafta önce 2 Katılımcı · 2 Yanıt
 • 2 Yanıt
 • Çağatay Özevim

  Üye
  Eylül 4, 2023 at 11:11 pm
  Puan 617 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Her şeyden önce durup bir düşünmen gerekiyor, ben nasıl bir müzik yapmak istiyorum. Daha elektronik bir müzik mi, sadece elimizdeki enstrümanlara odaklı mı yoksa etli bir müzik mi (mor ve ötesi şarkıları mesela, yaylılar, nefesliler şarkılarında çok fazla var). Belki de akustik ağırlıklı tam bir sahne ve dinleyici odaklı bir grup olmak istiyorsun. Bu en önemli etken çünkü bu her zaman aklının bir ucunda olacak ve ne uğruna çalışma yaptığını hatırlatacak. Bundan sonra elindeki enstrümana hakim olmak geliyor. Bu uzun bir süreç ve uzun süreç için şunu da söylemek istiyorum ki, özellikle gitar için, senin müziğe bakış açın ve yaptığın müzik seni belli tekniklerde ustalaştırıyor. Bunları saptaman da önemli, sana ne lazım.

  Ben daha yukarıdaki eşiği geçemedim ama çok yaklaştım, şuanda buna yönelik çalışmalar yapmaya başladım. Şuan en eksiğini çektiğim şey ise bir müzik çevremin olmayışı. Senin yaşında biraz daha zor olabilir ama karar verdiğin müziğe uygun kişiler aramaya bak. Sen bir enstrüman kullanıyor musun bilmiyorum ama sana bir akustik gitar en azından öneririm ki yazdığın şarkıları daha uygun kafanda canlandır hem dinamik olarak da yanında götürüp çalışma yapabilirsin. Yoksa piyano, klavye de olur.

  Sonrasında yapacağın müzik türünde -başta dediğimden farksız, rock mı, metal mi, pop mu buna göre-sık kullanılmış akor dizilişlerine bak. Chord progression olarak da geçer. Türkçe kaynak çok yok ingilizce olarak araştırman daha iyi. Bu akor dizilişine göre bir altyapı hazırlamaya çalış. İşini kolaylaştırmak için bir bilgi vereyim bunu araştırdığında IV, iv, VI, v gibi şeyler görebilirsin bunlar seçtiğin gamın sesleri. Yani IV seçtiğin gamın 4. notası, eğer iv olursa -yani ikisi de roman rakamıyla 4 ama küçük olursa- o sesin minör sesi demek oluyor. Gam nasıl oluşturuluyor önce buna bir göz at. Modlara bir bak. Kısa bir bilgi vereyim kafa karıştırıcı bilgiler olabiliyor. Bir gamın en temeli T-T-Y-T-T-T-Y aralığında oluşturulması (T=Tam ses, Y=Yarım ses) ve bu şekilde bir gam oluşturunca o gam majör gam oluyor. Mesela C/Do notasını seçersen ve üstte dediğim şekilde seslere gidersen -Do’dan bir tam gittim Re, Re’den bir tam gittim Mi, Mi’den yarım ses gittim Fa…- en sonunda başa dönüyorsun. Modlarda bu gamdan belirli bir sesin seçilmesi ve ona göre tekrar sıralanması. Mesela bir gamın 6. sesinden itibaren sıralarsan o gam 6. sesin Aeolian dizilişi yani minör dizilişi oluyor. Tüm mesela tekrar dizmek. Yani Do gamında 6. sesten itibaren dizersem La’dan La’ya geri dönmüş oluyorum ve bu dizilişin adı La Minör oluyor.

  Bulacağın kişilerin tabii senin istediğin müziği sevmesi ve yapmak istemesi önemli ama yine senin yaşında bunun bir etken olacağını sanmıyorum, bir şeyler yapmak isteyen bir grup olacaksınız büyük ihtimalle yani öyle bazı kırmızı çizgilerinizin olacağını sanmıyorum. Farklı enstrümandan arkadaş edinmenin önemi de senin için aslında müziğe farklı bakış açısı ve farklı teknikler.

  Biraz uzun yazdım ve arada tam olarak aradığın şeymiş gibi hissettirmeyen konular var ama bu dediklerimi bir yere yazar teker teker üstlerinde araştırma yaparsan bir noktada düşündüğüm noktaya gelmiş olacaksın ve işine yarayacaklar. Araştırmayı bırakma.

 • Ozan Dırak

  Üye
  Eylül 4, 2023 at 11:28 pm
  Puan 1,288 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  Öncelikle uğraşıp bu kadar uzun ve bilgiler yazdığın için çok teşekkürler. Şöyle söyleyeyim yapmak istediğim müzik dediğin gibi daha etli bir müzik zaten kafamda öyle canlanıyor yazdıklarımın çoğu. Yapmak istediğim müzik türü rock müzik zaten idollerim türkçe rock müziğin başlıca isimleri en azından şimdilik. Tabi ki kendime özgü bir şeyler yapmaya çalışıyorum orası ayrı. Elektro ve klasik gitar çalıyorum ayrıca. Mart 2023 ten beri çalıyorum gitar. Senin değindiğin gibi benimde pek fazla müzik çevrem yok 2 kişi falan var sanırsam. Uğraşıp yazdığın ve vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkürler tekrardan dediklerini araştıracağım.

Log in to reply.