sizce neden dinlediğimiz büyük gruplar dünya geneli tanınıyor

Tagged: , ,

 • sizce neden dinlediğimiz büyük gruplar dünya geneli tanınıyor

  Posted by ali mercan on Şubat 12, 2024 at 9:17 pm

  sizce neden dinlediğimiz büyük gruplar dünya geneli tanınıyor. Dünya geneli tanınmak için en iyi olmak şart mı ? Öyleyse neden metallica tanınıyor (bence grup üyelerinin hepsi alanında en iyisi değil)

  • Bu başlık  ali mercan tarafından 3 ay, 1 hafta önce modifiye edildi.
  ali mercan yanıtladı 3 ay, 1 hafta önce 2 Katılımcı · 4 Yanıt
 • 4 Yanıt
 • Deniz Sayman

  Organizer
  Şubat 12, 2024 at 9:44 pm
  Puan 5,083 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Bununla ilgili ansiklopedi büyüklüğünde kitap yazabilirim bıraksanız ????

  Tanınırlığın iyi müzikle yapmakla direkt olarak ilgili olduğunu söyleyemeyiz. Hele de bu dönemde.

  Spotify’ın top 50 sine bakarsanız bunu çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bu herhangi bir tarzda olduğu gibi rock / metal için de geçerlidir.

  En çok tanınan gruplar en iyi pazarlanan, en iyi yönetilen, hedef kitlesiyle en iyi bağı kurmuş olandır. Tabii ki müzik ne kadar iyi olursa bütün bunların yapılması da o kadar kolaylaşır.

  Yani hedefi doğru belirlemek gerekir.. En iyi müziği mi yapmak istiyorsunuz? Yoksa en çok tanınmanızı sağlayacak müziği mi? Ya da ikisinin ortasında bir yerlerde olmak mı?

  Buna karar verdikten sonra ona göre bir yol çizmek gerekir.

  Bir firmanın grup / sanatçıya yatırım yapması için ondaki potansiyeli görmesi gerekir. Herhangi bir sebepten dolayı kitlesel bir hareket yaratabileceğine inanırlarsa ona yatırım yaparlar.

  Müzik berbat olabilir ama insanları etkileyip konser bileti, t-shirt, cd vs. satabiliyorsa ona yatırım yapacak büyük şirketler mutlaka olacaktır.

  Çünkü şirketler, en basit haliyle şirkettir, ticaret yapıp para kazanmak için varlardır.

  Plak şirketleri, organizatörler, Spotify, iTunes – bunların hepsi birer şirkettir ve amaçları para kazanmaktır. Sizi en en en çok tanınır yapacak müzik, duruş, kıyafet, şirketlere en çok para kazandıracak olandır.

  Güzel müzik yaparak da tanınabilirsiniz elbette. Ama bu bir çok kriterden sadece birisidir.

  Bu yüzden benim tercihim kendi zevkim doğrultusunda en iyi müziği yapmaya çalışmak oldu her zaman.

 • ali mercan

  Üye
  Şubat 12, 2024 at 10:05 pm
  Puan 342 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  benim hayalim gitar çalmak mı ? Evet. Çok iyi gitar çalmak mı ? kesinlikle. Bunu herkes yapabilir herkes çalışarak çok iyi bir gitarist olabilir herkes çalışarak çok iyi bir davulcu,solist,basscı olabilir. Bu çok güzel bir şey bunu başarmakta büyük başarı benim için ama olayın içine vizyon ve yaratıcılık girince işler değişiyor gerçekten başarılı bir müzisyen olmak istiyorsan (başarı kişiden kişiye değişebilir kendim için böyle) vizyonlu hayallerine hedeflerine sadık ve yaratıcı olan ve bu yolda kendini kanıtlamış, belki dünya müziğine yeni bir yol açmış müzisyendir

  • Bu yanıt  ali mercan tarafından 3 ay, 1 hafta önce düzenlenmiştir .
  • Deniz Sayman

   Organizer
   Şubat 12, 2024 at 10:39 pm
   Puan 5,083 Puan
   Başarılar:
   Ogretmen

   “Yeni bir yol açmak” yazarken küçük görünebilir ama dünyanın en büyük işidir.

   Bunu yapabilmek için şu anda dünyada kimlerin yeni yol açtığına bakmak ve onların yaptığını nasıl daha farklı, daha yeni ve daha özgün bir şekilde sunabileceğinizi bulmak gerekir.

   Yeni bir yol açan insanların her birinin dünyada 1 tane olduğunu unutmamak gerekir. Toplasanız kaç tane dünya müziğini değiştirmiş insan sayabilirsiniz?

   8 milyar nüfuslu dünyada o 1 kişi olmanın ne kadar büyük olduğunu anlayıp, o derece büyük bir yenilik yapmak gerekir.

   Dünyada müzik çok nadiren 1 kişi ya da 1 grup tarafından değiştirilir.

   Genellikle bu büyük bir etkileşimle büyüyen bir kültürün eseridir. Bir ülkeden, bir şehirden, bir bölgeden çıkan bir akımın dünya müziğini değiştirme ihtimali çok daha yüksektir.

   Örneğin 80 li yıllarda Los Angeles şehrinden çıkan Glam Metal Twisted Sister, Mötley Crüe, Guns N’ Roses, Poison vs. vs. derken dünyayı ele geçirdi.

   Sonra bu müziği yıkan Seattle’dan çıkan Nirvana, Pearl Jam, Alice In Chains gibi grupların oluşturduğu Grunge akımı oldu.

   Bunu başka bir akım yıktı, onu da başka bir akım yıktı..

   Yani tek bir kişinin / bir grubun dünyayı vizyonuyla, müziğiyle değiştirdiği çok nadirdir.

   Genellikle ortak bir aklın, ortak bir kültürün, ortak duygu ve yaşananların ve aynı bölgedeki müzisyenlerin birbirlerinden etkilenmelerinin sonucu bu hareketler ortaya çıkar.

   Dünyayı değiştiren bu akımların bir çoğunun okullu müzisyenler tarafından değil, aksine müzik bilgisi çok az olan ya da neredeyse olmayan müzisyenler tarafından yaratıldığını unutmamak gerekir.

   Hedeflerin net olması çok çok iyi! Ama bunların başarılabilir olması, bunları yaparken kendinizi gözünüzde canlandırabiliyor olmanız ve bu yola gidecek DOĞRU adımları her gün atabiliyor olmanız da çok önemlidir.

 • ali mercan

  Üye
  Şubat 12, 2024 at 10:50 pm
  Puan 342 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  kesinlikle katılıyorum ki zaten okul işin bahanesi aslında amaç büyük kitlelere hitap etmek. Neden ben siz ya da başkası o gruplar o insanlar gibi olmayalım ki mesela Quenn adamlar klasik müzikle Rock müziği birleştirmiş. Burda büyük bir yaratıcılık ve büyük bir vizyon var aslında. Tek grup olarak bunu yapmak zor mu bilmem ama bir kaç grup bu işe gerçekten bağlı kalıp gönül verse dediğimiz,söz ettiğimiz şeyi başaramaz mı ?

Log in to reply.