GİTAR BİLEŞENLERİ PART 1; ilk distortion pedalımızı yapıyoruz

 • GİTAR BİLEŞENLERİ PART 1; ilk distortion pedalımızı yapıyoruz

  Posted by Timurhan Sancaktar on Mart 27, 2023 at 12:18 am

  Selamlar!!!Bugün Gitar için ağırlıklı olarak kullanılan ekipmanlardan ve bunları kendi elinizle nasıl üretebileceğinizden bahsedeceğim. Ve ilk distortion pedalınızı yapacağız!!!!!

  Öncelikle eğer elektrik ve elektronik hakkında hiç birşey bilmiyorsanız, ya yaşınız 15 ten küçüktür yada lisedeki fizik dersini dinlemediniz. eğer 2. durumdaysanız fizik dersindeki bir elektrik bölümüne bakmanızı tavsiye ederim. Ordaki temel bilgilere ihtiyacınız olacak. Mesela; ampermetre seri bağlanır. evet buraya kadar herşey tamamsa ve elektrik şemalarını okumayı öğrendiysek(çokta zor değil 10 dk baksanız anlarsınız) başlayabiliriz. araç gereçleri aldıktan sonra.


  başlamadan önce bu basit bir devredir herkesin bundan başlamasını öneriririm. Gidipte direk amfi yapayım yok lambalı preamp yapayım diye atlamayın. çünkü belirli bir bilginiz yoktur ve o tarz devrelerden yüksek akım geçiyor azar azar ilerleyin mesela bugün pedal yaptınız bir dahakine bir delay pedalı deneyebilirsiniz sonrasında pc ye ses kartı olmadan gitarı bağlamak için bir tane buffer yapabilirsiniz. Daha sonra küçük bir kulaklık amfisi deneyebilirsiniz… ve böyle devam ediyor. Ve son olarak bir X amfisi var diyelim, devresini yapmak istiyorsanız Googleye şöyle yazın; “X amplifier” schematic .böylece bu devreyi bulabilirsiniz ve yapabilirsiniz. Nerdeyse çoğu amfinin pedalın devresi internette bulunmakta. Anyway başlayalım.

  İhtiyacımız olacaklar;

  havya (lehim yapmak için kullandığımız alet), lehim pastası(flux), lehim teli, kablolar(en az 2 renk alında devreyle uraşırken kafanız karışmasın), devredeki ihtiyacımız olacak devre elemanları, birde rahatlığınız için delikli plaket alabilirsiniz yada pcb kart yapabilirsiniz(pcb kart yapacaksanız artıdan birde devrenin boyutuna göre plaket almanız lazım https://www.n11.com/urun/elektronikport-bakir-plaket-5×5-fr4-14712139)

  şimdi elimizde bunlar varsa bugün yapacağımız devrenin devre elemanlarınıda almamız lazım

  1 tane Lm741 (A1)

  2 tane 1N60 zener diyot (CR1 CR2)

  2 tane stereo 6.3 mm dişi jack (input ve output)

  1 tane 9v pil ve yuvası yada bir tane 9 voltluk adaptör ve ona uygun dişi giriş (ikisini aynı andada kullanabilirsiniz tabi.İkisini paralel bağlayın. Yoksa yakarsınız devreyi)

  1 tane On-On 3 pinli togle switch (şemada kırmızıyla işaretlediğim yer)

  KONDANSATÖRLER

  2 tane 1 nanofarad kondansatör(C3 C4)

  1 tane 10 nanofarad kondansatör (C1)

  1 tane 50 nanofarad kondansatör (C6)

  2 tane 1 mikrofarad elektrolitik kondansatör (C5 C2)

  DİRENÇLER

  4 tane 1 Megaohm (R1 R4 R5 R6)

  1 tane 10 kiloohm (R3)

  1 tane 4.7 kiloohm (R7)

  POTANSİYOMETRELER(eğer bulabilirseniz A tipi kullanmanızı öneririm yoksada B tipi kullanmaya devam)

  1 tane 500 Kiloohm (R8)

  1 tane 50 Kiloohm (R9)

  NOT: Daha rahat anlamanız açısından kabloları renklendirdim. Eğer söylediğim gibi delikli plaket aldıysanız devre elemanlarını plakete yerleştiri yolları renkli kablolarla yapabilirsiniz.

  VE devrede orjinal kullanılan diyotlar türkiyede nadir bulunduğu için 1N60 adlı analoğunu kullanabilirsiniz.

  R8 Gain ayarı, R9 Volume ayarı.

  !!!! elektrolitik kondansatörleri takarken kutuplarına dikkat edin !!!!

  !!!! aynı şekilde diyotları takarken yönlerine dikkat edin !!!!

  !!!! pil/güç kaynağının yönüne dikkat edin!!!!

  Evet burdaki herşeyi aldıktan ve bunları devre şemasındaki gibi bağladıktan sonra herşey nerdeyse hazır. Şimdi tek yapmanız gereken gitarınızı ve amfinize takmak ve pedala elektrik vermek, düğmeyide açmayı unutmayın. Ve işte kendi elinizle yaptığınız ilk distortion pedalınız hazır. Tebrikler!!!!

  Alper Temizel yanıtladı 7 ay, 4 hafta önce 2 Katılımcı · 3 Yanıt
 • 3 Yanıt
 • Timurhan Sancaktar

  Üye
  Mart 27, 2023 at 12:20 am
  Puan 6,437 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Devredeki pedalın şeması ve orjinal kartı

 • Alper Temizel

  Üye
  Ekim 2, 2023 at 8:39 am
  Puan 379 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Bende Fenderin herkese açık paylaştığı devre şemalarından kendi lambalı amfimi yapmayi düşünüyorum, eger yapmaya baslarsam icerik paylaşacağım gerçi lamba fiyatlari cok pahalı umarım heba etmem… m/

 • Timurhan Sancaktar

  Üye
  Mart 27, 2023 at 4:51 pm
  Puan 6,437 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  öylede olabilir ama biraz kafa karıştırabilir yeni başlayanlar için . Benim tavisyem bir a4 e çıktı alıp o çıktıyı kartona yapıştırıp bileşenleri kartonun üstünde lehimlemek. Bir nevi devre kartı oluyor ama yolları kendiniz yapıyorsunuz.

Log in to reply.