Akustik gitarda sol eli hızlandırma ve ritime ayak uydurma

 • Akustik gitarda sol eli hızlandırma ve ritime ayak uydurma

  Posted by Alper Hiçdönmez on Aralık 14, 2023 at 4:33 pm

  Deniz Hocam merhabalar. 08.12.2023 tarihinde ilk akustik gitarım olan Fender Fa-125’i almış bulunmaktayım. Gitar bana ulaşır ulaşmaz bu platforma kaydoldum. Daha önce hiç gitar çalmadım veya dokunmadım diyebilirim. Küçüklüğümden beri rock müzik ve çeşitlerini dinlemekteyim ondan dolayı da bir aşinalık söz konusu. Bir sorum olacaktı bir kaç durum ile alakalı. Sol elimi nasıl hızlandırabilirim çünkü bazı ritimleri tutturamıyor ve akor geçişlerinde zaman kaybediyorum. Günde 2-2.5 saat gitara zaman ayırıyorum. Bir de hocam şarkıların tablarına göz atmak için hangi uygulamayı önerirsiniz. Sevgiler, saygılar.

  Ersin Kurtuluş yanıtladı 5 ay önce 4 Katılımcı · 3 Yanıt
 • 3 Yanıt
 • Unknown Member

  Üye
  Aralık 14, 2023 at 4:40 pm
  Puan 0 Puan
  Kullanıcı Kullanıcı

  Son sorunuz için önerim, songsterr uygulaması olabilir.Ücretsiz modunda kısıtlı imkan sunsa da işinizi görecektir.

 • Deniz Sayman

  Organizer
  Aralık 15, 2023 at 10:06 am
  Puan 5,083 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Sol eli hızlandırmaktan önce ilk amacımız geçişleri akıcı yapmak olmalı. Yani çok yavaş hızlarda akor geçişlerini yetişebildiğiniz, doğal ve akıcı duyulan hızlarda çalarak başlayabilirsiniz. Bu hızlarda basit bir metronom üzerine çalışmaya başladıktan sonra yavaş yavaş tempoyu arttırabilirsiniz. YouTube’da otomatik artan metronom videoları var. Örneğin 10 saniyede 1bpm artacak bir metronom videosu üzerine rahat ettiğiniz bir hızdan başlayıp, yavaş yavaş hızlanarak çalışabilirsiniz. Bu akıcılığı arttırıp, akor geçişleri için kas hafızanızı hazırlayacaktır. Sonrasında istediğiniz hızlarda kolayca çalabilmeye başlayacaksınız.

  Şarkıları öğrenmek için Guitar Pro ya da internetten çalışan Songsterr uygulamarını kullanabilirsiniz. Guitar Pro uygulamasını satın almak isterseniz Müzik Üniversitesi öğrencileri’nin 15% indirimi var.

  • Ersin Kurtuluş

   Üye
   Aralık 15, 2023 at 6:13 pm
   Puan 352 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Metronom için ayrıca android’te metronome beats isimli yeşil simgeli bir metronom uygulaması var. Tekrar çalışmaya başladığımdan beri onu kullanıyorum. Reklamsız, ücretsiz metronom artış hızını, başlayacağı ve biteceği metronomu seçebiliyorsunuz. Ve video gibi kesilme falan olmadan devam ediyor siz durdurana kadar.. 4lüklerin sonunda başında ses değişikliği yapabiliyorsunuz. 4lük yerine farklı ölçü tanımlayabiliyorsunuz. Metronomdan bekleyeceğiniz herşey var açıkçası. Tavsiye ederim.

Log in to reply.