SOLO ÇALIMI

 • Posted by Ceyhun i on Mart 23, 2023 at 1:43 pm

  Arkadaşlar merhaba. Sevdiğim çeşitli sololardan lickler araklıyorum fakat bunları kendi yazdığım sololara entegre etmekte yer yer güçlük çekiyorum. Ya da zaman zaman çok alakasız bir licki (ton dışına çıkmadan tabii, emprovize ederek yer yer) ekliyormuşum gibi oluyor. Duyguyu vermekte nasıl daha da gelişebilirim ve ” uygunluk ” problemini nasıl çözebilirim. Teşekkürler şimdiden.

  Ceyhun i yanıtladı 1 yıl, 2 ay önce 2 Katılımcı · 2 Yanıt
 • 2 Yanıt
 • İnan Güzel

  Organizer
  Mart 23, 2023 at 6:05 pm
  Puan 1,814 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Selam, ben buna benzer bir soruyu Deniz hocanın yayınında sormuştum kendisi de şöyle cevapladı. “Gam dışına çıkmadan / yanlış nota basmadan çalsan da hissiyatı arkadaki akorların yürüyüşü belirliyor.” Yani sen E minor çalarken F# locrian çalıyosan ama arkadaki akorlar E minor akor yürüyüşünde ilerliyosa sen F# locrian çalsan da E minor tınlıyor.

  Duyguyu verme konusunda ise bol bol vibrato ve bend ekleyebilirsin bendlerine de vibrato ekleyebilirsin.

  Uygunluğa ek olarak, “arakladığın” licklerin ölçüsüyle kendi yazdığın soloların ölçüsü veya altyapının ölçüsü aynı olmayabilir tam olarak çaldığın altyapıya oturmayabilir. Metronomunu senin kendin ayarlaman gerekicek. İyi çalışmalar \m/

  • Ceyhun i

   Üye
   Mart 23, 2023 at 6:13 pm
   Puan 302 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Teşekkür ederim bilgiler için, dikkate alacağım. Dediğin gibi yer yer arakladığım licklerin ölçüleri oturmuyor tabii. Sanırım durumu biraz daha kavradım, birkaç deneme yapar buraya da atarım zaten 🙂 Teşekkürler tekrardan.

Log in to reply.