Sabit köprü mü, tremolo mu?

 • Sabit köprü mü, tremolo mu?

  Posted by Kenan Akbayram on Ağustos 2, 2023 at 3:44 pm

  Uzun süredir elime gitar almıyorum desem yeridir. Bu başarılı platformla yeniden başladım. Eskiden oldukça doğaçlama öğreniyordum ancak bu noktadan sonra daha teknik gitmek istiyorum, zaten bu nedenle bu platforma katıldım. Ben de bir 2001 Meksika Strat var, gitarımı seviyorum ancak çeşitli teknikleri daha hızlı çalabileceğim, versatil bir gitar almayı düşünüyorum. Şu konuda emin olamıyorum; acaba sabit köprülü bir gitar mı alsam yoksa çok da tanımadığım ama merakta ettiğim tremololu bir gitar mı alsam? Çok eskilerde tremololu bir gitarı sabit köprü gibi çaldığım oldu. Biraz kafam karışık doğrusu. Bu konuda önceden bir tartışma var mı bilmiyorum. Varsa bildirirseniz memnun olurum. Yoksa sizin deneyimlerinizden yola çıkarak görüşlerinizi yazar mısınız? Selamlar, sevgiler, Kenan

  Kenan Akbayram yanıtladı 9 ay, 4 hafta önce 6 Katılımcı · 12 Yanıt
 • 12 Yanıt
 • Konuralp Hekimbaşı

  Üye
  Ağustos 2, 2023 at 3:55 pm
  Puan 1,002 Puan
  Başarılar:
  Gitarist

  Elindeki gitarla gayet hızlı çalabilir, teknik öğrenebilirsin… Extra masraf yapmana hiç gerek yok. Ama illa ki alıcam diyorsan, tremolo çok daha iyi. Kendini neden sabit köprüyle kısıtlayasın ki?

  • Kenan Akbayram

   Üye
   Ağustos 2, 2023 at 3:58 pm
   Puan 408 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Çok teşekkürler, dikkate alacağım.

 • erim sirgeli

  Üye
  Ağustos 2, 2023 at 3:58 pm
  Puan 188 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Çalacağın türe bakarda zaten 2001 Mekisa Fender in köprüsü yarım oynak değil mi

  • Kenan Akbayram

   Üye
   Ağustos 2, 2023 at 4:08 pm
   Puan 408 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Tabii öyle aslında, benim Strat la ilgili ciddi bir sıkıntım yok sadece biraz daha hızlı çalınabilecek (sapı daha rahat), ve daha modern tonlar alabileceğim bir super strat almayı düşünüyorum. Bu yeni gitarda köprü konusunda emin olamadım. Ek olarak, strat ta tremoloyu hiç kullanmadım! Belki yine kullanmayacağım. Bilemiyorum!

 • Ömer Kalem

  Üye
  Ağustos 2, 2023 at 4:14 pm
  Puan 1,069 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  Elindeki gitarın eğer bir arızası yoksa gayet kaliteli diye tahmin ediyorum. Yani ikinci bir gitarım olsun diye alıyorsan tremololu bir gitar almak gayet mantıklı. Hatta (gitarının single coil olduğunu tahmin ederek yazıyorum) hem humbucker manyetik ki hem tremololu bir gitar alırsan bu elindeki ton yelpazesini de bayapı genişletir. Daha önce bu tipte ibanez kullandım bir süre ve gayet de memnundum eğer bütçene uyuyorsa ibanez öneririm

  • Kenan Akbayram

   Üye
   Ağustos 2, 2023 at 4:30 pm
   Puan 408 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Merhaba, evet Strat single coil. Maalesef yaşadığım yerde çok iyi topraklama olmadığı için ve single coil etkisiyle de “buzz” oluyor. Dolayısıyla humbucker bir gitar tercih edeceğim. Ibanez düşünüğüm markalardan biri, bunun yanında Shecter ve biraz üst seri Cort ları da düşünmüyor değilim. Siz Ibanez in hangi model ya da modellerini tavsiye edersiniz?

  • Ömer Kalem

   Üye
   Ağustos 2, 2023 at 4:37 pm
   Puan 1,069 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Eğer schecter alabiliyorsan mükemmel. Ben ibanez in çok üst bir modelini kullanmadım fakat schecter da ibanez de kendini kanıtlamış markalar. Cort un kullanığım tek modeli x6 pek rahat değildi klavye olarak. Hızlanmak da istiyorsun hem, abanoz klavyeli bir gitar alabilirsin.

  • Kenan Akbayram

   Üye
   Ağustos 2, 2023 at 4:45 pm
   Puan 408 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Çok teşekkürler.

 • Kürşat Baybars Güvendiksoy

  Üye
  Ağustos 4, 2023 at 4:19 pm
  Puan 1,022 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Dostum şimdi bahsedeceğim bilgiler sana biraz detaylı gelebilir ama muhtemelen bunu biliyorsundur. Tremolo alırsan solo atarken ya da şarkının başka bir yerinde bir efekt yapabilirsin fakat sabit köprüde bu maalesef yok. Bir diğer yandan sabit köprülü gitarlar les Paul kasa olduğu için tremolo olan Floyd rose gitarlardan biraz daha ağır oluyor bu da ayakta çalışını etkileyebilir. Tremolo yani Floyd rose köprülü gitarlarda benim gördüğüm tek sıkıntı tel değişiminden sonraki 1-3 gün gitarın akordu sürekli kaçabiliyor sen de o kaçtıkça ilk birkaç gün sürekli akort etmek zorunda kalıyorsun. Sabit köprülerde yeni tel takıldığında bu kadar çok akort atmıyor. Bu problemi eğer düzeltmek istersen Floyd rose gitarın sap kısmında genelde sahne alan gitarcıların kullandığı eşik somonunu taktırabilirsin. Kendin taktıramazsın ama bir mağazaya verirsen onlar senin için takacaktır. Akort atma sorununu bu gitarlarda bu şekilde halledebilirsin.

  • Kenan Akbayram

   Üye
   Ağustos 4, 2023 at 4:29 pm
   Puan 408 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Üstadım, Bu çok ayrıntılı, bilgi dolu cevap için çok teşekkür ederim. Sapın üst kesimindeki kilitlerin (akort somunu sizin deyimle, ben ismini şimdi öğrendim), akort burgularının arkasındaki kilitlerden çok daha iyi olduğunu duydum. Sizin düşünceniz nedir? Tekrar teşekkürler.

 • Kenan Akbayram

  Üye
  Ağustos 2, 2023 at 7:46 pm
  Puan 408 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  Eyvallah, dikkate alacağım. Selamlar

Log in to reply.