Notaları nasıl öğrenebilirim

 • Notaları nasıl öğrenebilirim

  Posted by Ayhan Aras Altaylıgil on Mayıs 24, 2023 at 10:35 pm

  Arkadaşlar selam. Elektro gitara yeni başladım 1 hafta falan olacak. Fakat problemim şuan nota, çok karışık geliyor ve çözemiyorum. Notalara nasıl çalışabilirim, pratikte nasıl kendimi nota konusuna geliştirebilirim? çalışma metodu önerilerinizi bekliyorum.

  Göktuğ yanıtladı 11 ay, 4 hafta önce 4 Katılımcı · 6 Yanıt
 • 6 Yanıt
 • Timurhan Sancaktar

  Üye
  Mayıs 25, 2023 at 1:10 am
  Puan 6,435 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Önce E teli yani en yukardaki telin notalarını ezberle ara notaları ezberlemene gerek yok, onları zaten diyez bemol diye adlandırıyoruz. En üstteki tel (E teli) ve en alttaki tel (e teli) birbirine eşittir. Sonrasında A telini (5. tel) ezberle. Ve şimdi D (4. Tel) telini ezberlemek için çok kolay bir yöntem var. E telinde ezberlediğimiz notalardan yola çıkarak bulacağız. Atıyorum A notasını basacağız E telinde A notasını bastığımızda bunun 2 tel aşşağısı ve 2 perde tizi de A sesi olacak ama 1 oktav tizi. zaten 5li akorları basarken o oktavları basıyoruz. Aynı durum A teli (5. tel) içinde geçerli. G teli (3. tel) üzerindeki notaları böyle bulabiliriz. son olarak B telinide zamanla ezberliyorsun zaten. Önce ilk 3 bass telini ezberlede

  • Ayhan Aras Altaylıgil

   Üye
   Mayıs 25, 2023 at 10:42 am
   Puan 342 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   çok teşekkür ederim ????

  • Timurhan Sancaktar

   Üye
   Mayıs 25, 2023 at 5:22 pm
   Puan 6,435 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   ????

 • İnan Güzel

  Organizer
  Mayıs 25, 2023 at 6:09 pm
  Puan 1,814 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Tek tek oturup ezberlemekten başka yolu yok benim gözümde. Boş tellerin notasını bildikten sonra geriye bi tek tam ses – yarım ses mevzusu kalıyor. si- do ve mi-fa arası yarım ses geri kalan tüm notaların aralıkları tam sestir. Yani elektro gitarda bi perde boşluk bırakmak demek tam ses ilerlemek demektir. Eğer hemen yanındaki perdeye basıyorsan yarım ses ilerlemişsin demektir. Bu notaların haricinde diyez ve bemoller var eğer yarım ses pesleştirdiysen bemol tizleştirdiysen diyez.

  • Ayhan Aras Altaylıgil

   Üye
   Mayıs 25, 2023 at 6:49 pm
   Puan 342 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Yanıtınız için teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi, oturup hepsini ezberlemek gerekiyor. Fakat 1-2 saat üzerine düşüldüğü zaman hallediliyor gerçekten. Bunu her gün 1-2 saat süreklilikle yaparsam nota mevzusunun halledeceğimi düşünüyorum. Yeniden teşekkürler????

 • Göktuğ

  Üye
  Mayıs 27, 2023 at 7:37 pm
  Puan 29 Puan
  Kullanıcı Kullanıcı

  Öncelikle korkmana gerek yok daha başlayalı bir hafta olmus teller yukaridan aşağıya mi la re sol si mi diye iniyor yani e a d g b e burda mantığı kavradiktan sonra cok kolay mesela notalarin arasini bilmen lazim ornek olarak mi ve fa yarim ses 1. Perde fa fala sol tam ses 3. Perde sol (arkadaşlar anlstmakta çok kötüyüm elimden geleni yapmaya çalıştım) internette bunu anlatan videolar var bir kere ezberlediginde gerisi çok kolay iyi çalışmalar

Log in to reply.