MacOS için DAW Önerisi

 • MacOS için DAW Önerisi

  Posted by Burak Şahin on Mart 24, 2024 at 6:59 pm

  Herkese selamlar,

  Şimdi ben hobi niyetine evinde gitarı ile takılan birisiyim. Son zamanlarda Amplitube 5 ve Tonex ‘i çok seviyorum. Gitarı bağlamak için yine aynı firmanın iRig Stomp I/O ‘sunu kullanıyorum. Orada wah pedalı var. Onun hevesi ile almıştım zaten. Neyse..

  Şimdi şöyle tıkanmış durumdayım. Temelde davul açayım arkasına çalayım istiyorum. Veya 2 gitar kaydedeyim.. Fazla beklentim yok. Garageband ile takılırdım eskiden. Hatta çoğu zaman ipad’deki ile ama AT5 sonrası bilgisayara geçtim.

  Ama şimdi irig stomp i/o’daki wah’ı garageband ile kullanamıyorum. Garageband’in midi ayarlama desteği yokmuş. Logic’e geçmek lazım diyolar ama pahalı o. Hmm..

  Garageband dışında davul için yine aynı firmanın Modo drum’ını yükledim. Sardı ama bunları birleştiremedim.

  AT5’deki kayıt şeysine baktım, oraya da midi falan ekleyemedim. Sanırım benim bir daw bulma ihtiyacım var dedim. Reaper deniyor, ücretsiz deniyor ama ücretsiz gözükmüyor, anlamadım, eskiden mi öyleydi. Önceliğim ücretsiz olması ama aşırı pahalı olmadan bi alternatif de olabilir, ne önerirsiniz?

  Şimdiden teşekkürler herkese

  Deniz Sayman yanıtladı 3 hafta, 3 gün önce 2 Katılımcı · 5 Yanıt
 • 5 Yanıt
 • Deniz Sayman

  Organizer
  Mart 24, 2024 at 8:03 pm
  Puan 4,662 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Selamlar,

  Reaper deneme süresi veriyor ama o süre hiç bitmiyordu. Muhtemelen yine öyledir. Eski winzip gibi biraz 🙂

  Aslında mac olduğuna göre Logic çok harika olur çünkü logic’in içindeki davulcularla eşlik edecek davul yazmak çok kolay ve keyifli oluyor.

  İyi DAW’ların hepsi pahalı ve sürekli upgrade ücreti istiyorlar. Ancak Logic’de bir defa satın alıyorsunuz ömür boyu tüm versyionlar geliyor. O yüzden imkan varsa özellikle apple eğitim mağazası aracılığıyla alınabilir.

  Logic midi ve sanal enstrümanlar yönünden çok çok kuvvetli bir DAW. Bu arada ben de kurslarda Logic’deki drummerın nasıl kullanıldığını gösterdim, önden izleyip bir fikir sahibi olabilirsiniz.

  Reaper ücretsiz olsa da iş akışı anlamında biraz kazulet gibi geliyor bana. Başlamak için iyi tabii ama yavaş bir iş akışı var.

  Bunlar haricinde uzun zaman Cubase kullandım severek.

  Bir tek Cubase’de 60 gün ücretsiz deneme süresi var. Başlangıç için değerlendirebilirsiniz : https://www.steinberg.net/cubase/trial/

  Cubase’le birlikte Steven Slate Drums 5’in de ücretsiz versiyonunu kurabilirsiniz.

  https://stevenslatedrums.com/ssd5/#SSD5FREE

  • Burak Şahin

   Üye
   Mart 24, 2024 at 8:09 pm
   Puan 1,821 Puan
   Başarılar:
   Gitarist

   Hocam çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Logic tarafına bi bakınayım, videoları izlim belki gaza gelirim. Eğitim indirimi varsa iyi olur.

   Genelde merakım şu oluyordu, Logic’e o parayı vereceğine şunu yap derler mi, o yüzden sormak istedim. Diğer verdiğiniz örnekler için de videolarına bakayım. İlla birileri karşılaştırmıştır 🙂

   Teşekkürler:)

 • Deniz Sayman

  Organizer
  Mart 24, 2024 at 8:27 pm
  Puan 4,662 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Şöyle özetliyim MIDI ve sanal enstrüman olarak en kuvvetli bulduğum Logic.

  Enstrüman ve vokal kaydında Pro Tools bir numara.

  Cubase’de iki konuda da tam ikisinin ortasında geliyor bana. Studio One’la hiç çalışmadım ama arayüzü Cubase anımsatıyor.

  Bunları söylemişken hepsiyle aynı sonuca ulaşmak mümkün elbette. Ama bazı sonuçlara bazı DAW’larda diğerlerinden daha hızlı ulaşmak mümkün oluyor

  • Burak Şahin

   Üye
   Mart 29, 2024 at 11:26 pm
   Puan 1,821 Puan
   Başarılar:
   Gitarist

   Logic’i inceledim bir süre, Garageband’in gelişmişi, o yüzden arayüz bilindik, Garageband’in sevdiğim özellikleri de var..vs tam bana göre. Gittim Logic’i aldım. Garageband’de yapamadığım midi parametreleri yollama yapılabiliyorum artık. Wah çalışıyor! Çocuklar kadar şenim. Her şey çok keyifli 🙂

   Yol gösteren birilerine ihtiyaç duyuyor insan ve bu platform bunu sağlıyor. Teşekkürlerimi sunuyorum tekrardan değerleri yorumlarınız ve bu platformu bizlere sağladığınız için. 🙂

  • Deniz Sayman

   Organizer
   Mart 30, 2024 at 1:07 pm
   Puan 4,662 Puan
   Başarılar:
   Ogretmen

   Harikaa! Keyifli çalışmalar

Log in to reply.