İyi bir Gitarist Olduğunu Başkalarına Kanıtlamak

 • İyi bir Gitarist Olduğunu Başkalarına Kanıtlamak

  Posted by Yunus Kandemir on Mart 19, 2023 at 2:36 pm

  Merhabalar, buralarda yeniyim ve aklıma takılan sadece bende mi böyle dediğim bir soru var. Yaklaşık üç yıldır gitar çalıyorum, evde bir klasiğim var onunla evde çalıyorum. Okulda da bir elektro gitar var müzik odasına girip yalnız başıma onunla çalmak şahane bir şey oluyor. Yalnızken gerçekten profesyonelmişcesine çalıyorum ancak ortama kız erkek fark etmeksizin biri girince performansım düşüyor ve kendimi karşımdakine kanıtlayamıyorum. Bu durum özgüvenle falan mı alakalı ve zamanla geçen bir şey mi yoksa çabalamam mı lazım? Eminim içimizde bu durumu çok kişi yaşamıştır, bunu atlatanlar tüyolar verse mükemmel olur. İyi forumlar.

  • Bu başlık  İnan Güzel tarafından 1 yıl, 3 ay önce modifiye edildi.
  Eren Batu Tunç yanıtladı 1 yıl, 3 ay önce 10 Katılımcı · 17 Yanıt
 • 17 Yanıt
 • Umut

  Üye
  Mart 19, 2023 at 2:47 pm
  Puan 2,767 Puan
  Başarılar:
  Rockstar

  Yıllar yıllar önce ailemin önünde bile çalarken sıkıntılar yaşıyordum. İlk olarak gerçekten iyi çaldığına kendini ikna etmen gerekiyor ki özgüvenin yerine gelsin. Sonrasında çok yakın arkadaş çevrenin karşısında çal. Elbette hataların olacak fakat bunu zamanla umursamıyorsun. Hata yapmanın asıl sebebi de zaten bunu umursuyor olman. Yakın çevrene çaldıkça, övgüleri aldıkça fark edeceksin ki özgüven sorunun tamamen kaybolmuş. Sonrasında kime istiyorsan çal 🙂

  • Yunus Kandemir

   Üye
   Mart 19, 2023 at 2:50 pm
   Puan 362 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   çok teşekkür ederim gerçekten deneyeceğim bu taktiği

 • Kemal Arda

  Üye
  Mart 19, 2023 at 2:53 pm
  Puan 1,410 Puan
  Başarılar:
  Gitarist

  Bence kendini kanitlamaya ihtiyacin yok. Kendi basina yalnizken caldigin gibi calmaya calis. Kendini kanitlamaya calisman seni engelliyor olabilir. O çaba seni gereksiz yere telaşlandırabilir. Rahat olmaya çalış..

  • Yunus Kandemir

   Üye
   Mart 19, 2023 at 2:55 pm
   Puan 362 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   yok aslında kanıtlamak için spesifik bir çabam yok aslında sadece yalnızken çaldığım gibi çalarsam o zaman iyi olur diye düşünüyorum ama evet haklısın kanıtlama kaygısı etkileyebiliyor

 • Arda Hetfield

  Üye
  Mart 19, 2023 at 2:54 pm
  Puan 3,882 Puan
  Başarılar:
  Rockstar

  Bu aslında bir heyecan yarışı, bir psikolojik yarışı.

  Nasıl ? derseniz şöyle açıklayabilirim.

  Şu ana kadar siz ve çoğunuz gibi. Şiirler, yarışmalar, oratoryolar, süprizler karşısında verebileceğiniz en iyi performansı veremeyebilirsiniz.

  Bu bir insan doğası, bir alışma süreci.

  Ne kadar çok o ortamda bulunursan dünden daha iyi olacağına inanıyorum (Konsere çıkmak örnek) çünkü vücut ve zihin bir nepseden sonra alışıyor ve bunu normal karşılıyor ve o heyecanı yok ediyor.

  Teşekkürler.

  • Yunus Kandemir

   Üye
   Mart 19, 2023 at 2:56 pm
   Puan 362 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   ben teşekkür ederim iyi günler

 • Turan Bugay Uçaner

  Üye
  Mart 19, 2023 at 2:55 pm
  Puan 49 Puan
  Kullanıcı Kullanıcı

  Tamamen sahne tecrübesi ve insanlar önünde performans vermek ile alakalı dostum, müzik dışında tiyatro olsun folklor olsun herhangi bir konuda sahne tecrüben bile olursa müzik anlamında da insan önünde çalmak da o kadar kolay ve sakin bir hal alıyor.

  • Yunus Kandemir

   Üye
   Mart 19, 2023 at 2:56 pm
   Puan 362 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   sanırım haklısın

 • Çağatay Özevim

  Üye
  Mart 19, 2023 at 2:59 pm
  Puan 618 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Herkeste oluyor tabii ki, olmaz mı ???? Dedikleri gibi yavaş yavaş kendini alıştırman ve en önemlisi “umursamaman” lazım. Bazen kendi melodimi kayıt ederken, arkadaşlarıma atacakken bile kayıdı umursayıp çuvallıyorum.

  Az çok “özgüven” kazandıktan sonra bile aynı sorunu yaşıyor olabilirsin bunun için veya bu durumdan hızlıca kurtulmak için yapabileceğin bir şey var. O da kendini gitarist olarak geliştirmek. Bunun 2 etkisi var birisi ne çaldığını bildiğinden kafandaki belirsizlikler gidiyor. Şarkıya/gitara hakim oluyorsun. Bir şeye hakim olursan güvensizliğin gider, özgüvenin artar. Bir diğeri ise halihazırda çalıştığın konular sayesinde klavyede bol bol pratik yaptığından biraz kendini otomatiğe bağlayabiliyorsun şarkı çalarken. İster istemez doğru notalara gidiyor elin.

  • Yunus Kandemir

   Üye
   Mart 19, 2023 at 3:05 pm
   Puan 362 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   bir şarkının ufacık bi parçasını adam gibi kayıt almak gerçekten zor. sanki mükemmel çalmak zorundaymış gibi hissediyorsun????

 • Nihat Genç

  Üye
  Mart 19, 2023 at 3:07 pm
  Puan 299 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Dostum selamlar, yaklaşık olarak 2-3 senedir çalıyorum ben de. Gitarı elime oturttuktan sonra video kaydı almaya başladığımda dediğin durumun aynısını yaşadım. Bazı şarkıları elime tamamen oturttum ve bir yerden sonra video kaydı almak bana ürkütücü gelmiyor. Bir şarkıyı çalarken aynı zamanda tamamen alakasız bir şey düşünebildiğimde veya birisiyle konuşabildiğimde o şarkıyı istediğim her yerde çalabilirim hissini kazanmış oluyorum.

  Henüz elektroya geçmeden klasik gitarla öğrenme aşamasındayken Türk Marşı’nı kendi çapımda öğrenmiştim. Bir gün sahilde 10 kişi kadar otururken gitar yanımdaydı ve sıfır hata ve sıfır heyecan ile ilk seferde çok güzel çalabildim. Ve hala bunu yapabildiğime inanmıyorum 😀

  Ancak bu Türk Marşı’nı bu seviyeye getirene kadar haftalar harcadım. Şu an daha iyi düzeyde çalıyorum ama durum hep aynı.

  • Yunus Kandemir

   Üye
   Mart 19, 2023 at 3:13 pm
   Puan 362 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   vay, gitarı çalarken aynı zamanda başka bir şey konuşmak dünyanın en zor şeyi olsa gerek. umarım bir gün o seviyeye gelirim

  • Nihat Genç

   Üye
   Mart 19, 2023 at 3:28 pm
   Puan 299 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Şarkıyı elime oturttuktan sonra keyfi çaldığım zamanlarda kendimi zorlamak için şarkıyı çalarken alakasız şeyleri düşünerek geliştirdim bunu kendi kendime. İşine yararsa ne mutlu ????????????

 • Kaan Rıza TÖNGÜR

  Üye
  Mart 19, 2023 at 4:11 pm
  Puan 263 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Sana tavsiyem kendini kanıtlama derdine düşme. Bu durum ilerledikçe seni yoracak ve istediğin karşılığı alamadığında da seni enstrümandan soğutacaktır. Elbette bir müzisyen yaptığı müziği insanlara ulaştırmak ister ama bunun için uzun süre çalışıp müziğini sunmaya hazır hissettiğinde yapar. Müziğin iyi veya kötü olabilir ama bunu sunmak sana kalan bir şey. Günün sonunda yaptığın müziği beğeniyor ve insanlara sunduğunda rahat ediyorsan korkma. Yani işin kısası olgunlaştığını düşünmeden böyle kaygıları edinme zaten yavaş yavaş sen istemesen bile çevrende seni dinleyecek insanlar olacaktır.

 • Eren Batu Tunç

  Üye
  Mart 20, 2023 at 4:08 pm
  Puan 12,825 Puan
  Başarılar:
  Rockstar

  Zamanla gitar çalmak sana yürümek gibi sürekli yaptığın ve yapacağın bir şey gibi gelecek tabii bunda kas hafızası gibi faktörlerde önemli ama özgüveni de unutmamak lazım sen daha özgüvenli çaldıkça bu tarz problemlerin ortadan kalkacak ve daha iyi çalıcaksın

 • Yunus Kandemir

  Üye
  Mart 19, 2023 at 2:50 pm
  Puan 362 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  harbiden öyle

Log in to reply.