Elimdeki ciddi ağrı

Tagged: 

 • Elimdeki ciddi ağrı

  Posted by Demir Baha on Mayıs 16, 2023 at 10:50 pm

  Hepinize selamlar Müzik Üniversitesi,

  Bugün psikolojimi bozmak üzere olan bir konudan bahsedeceğim bu konuyu öncedende açmıştım.

  Bildiğiniz gibi bareli akorlar başlangıçtaki gitaristlerin ciddi baş belasıdır 2 yıldır Elektro gitar çalıyorum ve seviyemin ortalarda olduğunu düşünüyorum başlangıcı geçeli çok oldu bu kesin yani, ancak 1 2 dakika gibi bir süre bareli akorlar da gezinirsem elime feci ağrı giriyor baş parmağım ve işaret parmağım arasındaki kas(sol el,klavye eli) deli bir şekilde ağrıyor ve A# gibi akorlar çok ciddi ağrıtıyor(1.perde bare gibi) bir arkadaş önceki foruma gücü koluna eşit dağıt yazmıştı ancak hiçbir şekilde olmuyor çok çalışmama rağmen, yardımlarınızı bekliyorum benim için çok moral bozan ve ciddi bir konu(not:akorların notaları tertemiz geliyor, şikayetim elimin ağrıya dayanamaması)

  Demir Baha yanıtladı 1 yıl önce 4 Katılımcı · 12 Yanıt
 • 12 Yanıt
 • Kaan Rıza TÖNGÜR

  Üye
  Mayıs 16, 2023 at 11:23 pm
  Puan 263 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Simdi bu durum bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Diğer gönderide yazdıkları gibi yükü düzgün dağıtman gerekli

  Şimdi ilk adım tutusuna dikkat etmelisin. Genelde perdelere parmaklarının paralel olmasına dikkat etmeyenlerde bu sorun olabilir. Parmakların olabildiği kadar perdelere paralel olmalı. En azından düşük perdelerde. Basparmağının arkada düzgün bir şekilde pozisyon alması lazım.

  Eğer tutuş olayına dikkat etmeme rağmen devam ediyorsa o zaman tuşende bir problem vardır. Sert basıyor olabilirsin. Genelde ilk yıllarda gitaristler çalarken heyecan veya stres yapabiliyorlar. Bu yüzden de gerilip klavyeyi olması gerekenden daha fazla sıkıyorlar. Biraz kibar davranmaya calış gitara. Ses temiz çıkacak kadar bastır yeterli.

  Diyelim bu adımda çözüm olmadı o zaman sorun gitarda da olabilir. Gitarın tellerini rahat calabilecegin pozisyona dusurebilirsin. Tel kalınlığını dusurebilirsin. Unutma gitarda rahat hareket edemezsen doğru da çalamazsın. O yüzden en rahat edeceğin pozisyonu bulmalısın.

  En son ve en düşük ihtimal fizyolojin standart dışı olabilir. İşte ellerin ve parmakların küçükse 3/4 gitar alabilirsin veya junior gitarlar secebilirsin. Ellerin büyükse multiscale miydi neydi eğik klavyeli gitarlar tercih edebilirsin veya eşik köprü arası ebatları büyük olup 26 veya 26.5 inç olan gitarlar tercih edebilirsin. Tabi bunlar çok zor bulunuyor.

  Bütün bu önerilere rağmen devam ederse ağrı tekrar yaz başka bir şekilde çözüm bu bulalım

  • Demir Baha

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 12:00 am
   Puan 3,276 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Detaylı yanıtınız için çok teşekkür ediyorum, ellerimin büyük olduğundan şüphe etmedim değil işaret parmağı barenin dışına taşıyor(yukarıya doğru) ne kadar normal bilmiyorum isterseniz kısa zaman içerisinde size gitarımın ve elimin fotoğrafıyla dönüş yapayım ayrıca el yayı denen makine ile bilek kaslarını çalıştırmayı düşünüyorum şu an 15 yaşındayım ve ellerim güçsüz olabiliceğinden belkide işe yarar

  • Demir Baha

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 12:10 am
   Puan 3,276 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Ve küçükken elimi duvara çok sert vurmuştum hocam tarif edilemez bir acı çektim ancak doktora gittiğimizde(yeni gittim tabi olaydan sonra uzun zaman oldu) hiçbir sıkıntı gözükmüyordu

  • Kaan Rıza TÖNGÜR

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 1:00 am
   Puan 263 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Ortopedik sıkıntılar emin ol belli eder kendini. Bozukluklar görünür veya ciddi anlamda çevrendeki insanlardan farklı olduğunu anlarsın. Eğer öyle bir problem değilse çok önemli değildir. Yani parmağın elbette barenin dışına taşacaktır. Benim kastettiğim şey engelli sayılabilecek bir büyüklük veya dogru formda olmayan bir el yapısı. Güç konusunda da 15 yaşında olman yeteri kadar güçlü olduğunu gösterir. Yani genellikle ergenliğe girmemiş veya engel sayılabilecek kusuru olanlarda gelişme zor olur. Kendini biliyorsan ona göre gitar almalısın veya doktora gitmelisin. Nesnel yorumlar dışında sende anladığım kadarıyla bir tuşe sorunsalı var muhtemelen. Düzgün sertlikte basamıyorsun. Bu aslında bir problem değil. Bir çok gitarist sert tuşe sever ve kullanır. Zakk wylde gibi, Srv gibi ama bunlar çok nadir örneklerdir bunları yaptığın şeyin yanlış olmadığını anlaman icin söyledim. Ama bu durumdan şikayetçitsen çalışmalarını hafif basarak dene. Mesela akorları çalarken yavaş metronomla başla ve basma gücünü kontrol et büyük oranda işe yarar bu. Aynı sıkıntı bende de vardı hatta bazen çalarken yaşıyorum ama ben bu durumu 7 sene sonra fark ettiğim için tuşemi değiştiremiyorum kolayca. O ağrı ile uzun süre çalıp elimin o pozisyona alışması ve bu şekilde ağrıyı geçirmeye çalışmıştım. <div>

   Ben şanslı kisimdaydim elim ortopedik bir hasar almadı ama genelde bu tarz şeyler hasarlara neden olabilir. Bana olan hasarı o kadar sene o ağrıyla çaldığım için öğrenip hızlıca etüt etmem gereken programları yapamadığım için çok geç gelişim gösterdim

   </div>

 • Umut

  Üye
  Mayıs 16, 2023 at 11:43 pm
  Puan 2,767 Puan
  Başarılar:
  Rockstar

  Daha önce açmış olduğun konuya yazanlardan birisiyim. Aynı problem bende de var. Geçen hafta farklı bir sebepten Ortopedi bölümüne gitmiştim. Özellikle elimi de göstermek için el cerrahisi deneyimi olan bir hekim seçmiştim. Fakat diğer problemlerle ilgilenirken elimden bahsetmeyi unuttum maalesef, araya kaynadı. Yakın bir tarihte sadece bunun için gitmeyi düşünüyorum. Sana da önerim el cerrahisi alanında deneyimli bir ortopedi hekimiyle görüşmen.

  • Demir Baha

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 12:04 am
   Puan 3,276 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Ben doktora gittim hocam, ne kadar iyiydi işinde bilmem ancak elime röntgen çektirdi ve tertemiz bir görüntü ile karşılaştık hiçbir sıkıntı yoktu doktor bir süre gitara ara vermemi tavsiye etti ve birkaç krem yazdı tabi ben bağımlı seviyede gitara bağlandığımdan pek dinlemedim doktoru ve bileklerimi çalıştırmayı düşünüyorum el yayı ile

  • Kaan Rıza TÖNGÜR

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 1:10 am
   Puan 263 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Bak o konuda hata yapmışsın. Doktorları dinleyin. Bu konu belki önemsiz bir şeydir bir problem olmaz ama ya önemli bir sorunda böyle davranırsanız ne olacak. Üstelik gitarist olmak isteyen birisi için elleri çok önemlidir. Enstrumaniniza zarar geldiğinde canınız çok sıkılıyor uzuluyorsunuz falan ama ellerinize bir zarar geldiğini düşünün bir de. Bu durum sizin için ne kadar kötü olur.

   Bir çok gitarist el sıkışmaktan çekiniyor ellerine bir şey olacak diye. Sağlık genel itibari ile zaten önemli ama yaptığınız işe saygı göstermeniz gerektiği için ellerinize de ayrı bir ihtimam göstermelisiniz.

  • Demir Baha

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 12:07 am
   Puan 3,276 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Sadece küçükken elim ile duvara vurduğumu hatırlıyorum dayanılmaz Bi acı çekmiştim

  • Umut

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 10:35 pm
   Puan 2,767 Puan
   Başarılar:
   Rockstar

   Ben yine fizyolojik bir problem olduğunu düşünüyorum. Kendim 8 yıldır çalıyorum, klasik ve flamenko ağırlıklı. Bare basmakta hata yapacağımı sanmıyorum ki ilk başlarda bu tür bir problem yoktu. Ayrıca bugüne kadar bu problemi kendim haricinde sadece sende duydum. Hekime danıştıktan sonra sonucu sana yazarım.

  • Demir Baha

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 10:55 pm
   Puan 3,276 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Hocam ilk başlarda bendede yoktu ağrı hatta açık akorların yerine bareli kullanırdım ama ellerim baya yorulurdu nekadar ağrısada bırakmazdım çalmayı, ben yorulunca bırakmayarak elime hasar verdiğimi düşünüyorum aklımdaki senaryo bu çünkü çok sağlam ağrırdı ancak güçlü hissettiğim için devam ederdim. Özel bir durum olmassa doktorun söylediklerini paylaşırsanız çok mutlu olurum ????(bu arada bilek kaslarını ve el kaslarını çalıştıran bir alet var el yayı diye geçiyor ismi onunla çalışmayı düşünüyorum tabi nekadar yararlı zararlı bilmem ancak yararlarının olduğunu söyleyen sporcular var)

   • Bu yanıt  Demir Baha tarafından 1 yıl önce düzenlenmiştir .
   • Bu yanıt  Demir Baha tarafından 1 yıl önce düzenlenmiştir .
 • Volkan

  Üye
  Mayıs 17, 2023 at 1:17 pm
  Puan 1,180 Puan
  Başarılar:
  Gitarist

  Elin ağrıdığı zaman neye çalıșıyorsan bırakıp dinlenmen lazım ağrı beni geliștirir kafasına girersen ciddi sorunlar açabilirsin bașına.

  • Demir Baha

   Üye
   Mayıs 17, 2023 at 11:02 pm
   Puan 3,276 Puan
   Başarılar:
   Öğrenci

   Doğru hocam muhtemelen elime zarar verdim dediğiniz konudan dolayı

Log in to reply.