Elektro Gitarda Hızlanmak

 • Elektro Gitarda Hızlanmak

  Posted by Halit Kıvanç Bozdağ on Ocak 6, 2023 at 8:36 am

  Gitarda hızlanmak ile ilgili bir sınırım var sanki aşamıyorum. Detaylıca kendimi anlatayım;

  Lise döneminde 3-4 ay klasik gitar kursuna gittikten sonra kendi kendime evde çalışmaya devam ettim. Ama o zamanlar tek yapabildiğim basit akorları basarak pop şarkılar söylemekti. Ama benim tarzım bu olmadığı için çok devam etmedi. Üniversite döneminde akustik gitar aldım, orada tarzıma yakın rock şarkıları çalmaya başladım ama yine klasik basit akorlar ile. Ona da uzun süre arar verdikten sonra işe girince kendime uzun zamandır hayalini kurduğum elektro gitar aldım. O zamanlar rock şarkılarının riff’lerini tab’lara bakarak çalıyordum.

  5 sene gibi bir süre yine ara verdiğim elektro gitar macerama tekrar başlamak istedim. Ve Deniz hocanın videolarını gördüm youtube’dan, hepsini izledim sayılır. Şu an gam/dizi, armoni gibi alanlarda kendimi geliştirmeye çalıştığım gibi gitarda hızlanmakta istiyorum. Bunun için gitarda hızlanmak kursuna başladım. Ancak daha ilk alternate picking 1 dersinde sınıfta kaldım hissediyorum. Deniz hoca zaten bir profesyonel zaten ama video direkt olarak 80 bpm’den başlıyor.100-120-140-180 diye gidiyor. Ama ben 80’den sonra bırakın 120’lere gelmeyi 100’e gelince bile zorlanıyorum. Yaklaşık 1 haftadır bu derste 100’ü geçmeye çalışıyorum. Deniz hoca yavaş çalışın ve metronomla çalışın diyor her zaman. Ama ben 60’lardan başlayıp 100’e geliyorum ve 100’de zorlanıyorum ve 1 hafta olmasına rağmen daha ilk dersi geçemedim. Ne kadar bir süre tanımam lazım kendime yoksa illa 160’lara ulaşmak zorunda değil miyim? Yol gösterirseniz çok sevinirim. iyi günler:)

  Deniz Sayman yanıtladı 1 yıl, 6 ay önce 2 Katılımcı · 3 Yanıt
 • 3 Yanıt
 • Deniz Sayman

  Organizer
  Ocak 6, 2023 at 9:46 am
  Puan 6,121 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Çok güzel bir soru.

  Gitarda nasıl hızlanacağız şöyle detaylandıralım:

  1. Mutlaka çok çok rahat ve doğru çalabildiğiniz bir hızdan başlayın. Bu gerekirse 60 lara kadar inebilir.
  2. Metronomu 10 saniyede 1 bpm arttırın.
  3. Üst sınırlarınıza yaklaştıkça zorlanmalar ve dağılmalar başlayacak. Özellikle sol elinizle çok sert basıp, sağ eller çok sert vurduğunuzu fark edebilirsiniz. Her zaman net ses çıkarmalı, ama minimum enerji harcamalıyız ki rahat hızlanabilelim.
  4. Üst sınırlarımızı biraz zorlayın ama dağılma ve hata oranı arttıkça orada devam etmeyin. Çünkü biz kas hafızası kazandırmaya çalışıyoruz ellerimize ve ne kadar çok doğru yaparsak o kadar iler, ne kadar hatalı çalarsak o kadar geri gideriz.
  5. Üst sınır herkes için farklı olabilir. Ben videolarda farklı hızlarda egzersizleri gösterebilmek için 20-20 arttırdım çünkü 1 bpm arttırarak çalsam tek bir video en az 1 saat sürerdi. Siz kendinize uygun başlangıç ve bitiş noktalarını seçin mutlaka.
  6. Üst sınırda hatalar başladığı zaman gerekirse 5 dakika ara verip başladığınız noktanın biraz üstünden yeniden başlayın. Örneğin 60 bpm den başlayıp 100bpm e kadar geldiyseniz 65 bpm den başlayıp yeniden metronomu arttırabilirsiniz.
  7. Eğer örneğin 80den başlayıp 170lere geldiyseniz, başa döndüğünüzde 90’dan başlayabilirsiniz.
  8. Kas hafızasının zamanla oturacağını ve günlük düzenli bir şekilde çalıştıkça hızlandığınızı göreceksiniz ancak bu hızlanma 1-2 günde değil, 2-3 hafta ya da 1 ay gibi bir sürede belli olmaya başlyacak – 1 yıl gibi bir sürede ciddi bir fark yaratacaktır.
  9. Aynı egzersize saplanıp kalmayın. Örneğin 2 ve 3. egzersizleri de öğrenin ve 1 hafta boyunca 3 çalışmayı da içeren bir günlük çalışma rutini yapın. Gitarda çalıştığınız her şey diğer konularda da hakimiyetinizi arttırıyor. Dolayısıyla sadece yapamıyorum diye düşünüp tek bir egzersizde takılmayın. Yapabildiğiniz kadar yapın, yenilerini de ekleyin.
  10. Çalışma rutinlerinizi haftalık olarak programlayabilirsiniz. Bir önceki haftadan kalan egzersizleri yine yapın ama yenilere göre biraz daha az vakit ayırarak yapın. Örneğin yeni bir çalışmayı 30 dk yapıyorsanız, önceki haftadan kalan çalışmanızı 15 dk yapabilirsiniz.

  İyi çalışmalar \m/

 • Halit Kıvanç Bozdağ

  Üye
  Ocak 6, 2023 at 9:51 am
  Puan 8 Puan
  Kullanıcı Kullanıcı

  Hocam çok teşekkürler cevabınız için. Kafamdaki soru işaretlerini kaldırmakla kalmadınız, biraz gaz ile birlikte güvende kazandım kendime diyebilirim:)

  Teşekkürler

 • Deniz Sayman

  Organizer
  Ocak 6, 2023 at 10:10 am
  Puan 6,121 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Harika!

  Soru için teşekkürler. Bu yazıyı kurstaki Metronomla Çalışma Prensipleri videosunun altına da ekledim. İyi çalışmalar.

Log in to reply.