Elektro gitar fretleri

 • Elektro gitar fretleri

  Posted by Yunus Candan on Ağustos 1, 2023 at 12:33 pm

  Arkadaşlar merhaba, elektro gitarımın tellerini zamanında değiştirmeyin çalmaya devam ettiğim için bazı noktalarda fretlere zarar vermişim. Örneğin; sol telinde 9.perdede notaya bastığımda hafif bir cızırtı sesi geliyor. Bu durumun bununla bir ilgisi var mı varsa çözümü nedir sizce?

  Metin yanıtladı 9 ay, 3 hafta önce 4 Katılımcı · 3 Yanıt
 • 3 Yanıt
 • Esin Aydın

  Üye
  Ağustos 1, 2023 at 12:51 pm
  Puan 120 Puan
  Öğrenci

  Onunla alakası var mı bilmiyorum (bilirkişi değilim) ama eğer perdede bi problem varsa kullandıkça daha da kötüleşir ve yanlış duyduğun için notaları sana zarar verir. Bir gitar tamircisine götürüp bakımını yaptırmalısın. Benzer bi sorun kısa bi zaman önce bende de olmuştu. Önerim bu yönde..

 • Barış Belen Küçükbaşarık

  Üye
  Ağustos 1, 2023 at 2:46 pm
  Puan 324 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  sorun fretlerde değil de sap ayarında olabilir. telleri zamanında değiştirmediğin için olmamış olabilir. piyasadaki alt ve orta segment bir çok gitar 3-5 ay evde çalınca sap ayarında cızırtı çıkarabilir. sap ayarına bak ve ya baktır derim ama sonra sorun çözülecektir.

 • Metin

  Üye
  Ağustos 1, 2023 at 6:55 pm
  Puan 475 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  Telin zamanında değişmemesi aldığın seste kaliteyi etkiler bide kopma ihtimali artar. Fretlere vereceği ekstra bir zarar olmaz. Tel yeni de olsa eskide olsa sürtünecek fret üzerinde.

  Fret bakımlarını düzgün yapmak önemli. Klavyenin ağacına uygun bakım malzemesi ile temizlemek (ben Dunlop 65 Limon Yağını kullanıyorum) hem gitarının sağlıklı olmasını hem de çalımını kolaylaştıracaktır. Ayrıca telleri ise gls nin fast fret i ile siliyorum çok rahat bir çalımı oluyor.

  Gitarda sap ayarı ve tel yüksekliği ayarlarını herkesin bilmesi elzem şayet en azından benim yaşadığım yerde bunun profesyoneller tarafından yapılması 150 euro. Dolayısı ile sap ve tel yüksekliği ayarlarını öğrenerek (Youtube’da tonlarca kaynak var) cızırtılardan kurtulabilir ve gitarını rahat çalacağın bir seviyeye getirebilirsin.

Log in to reply.