Artık ne yapmalıyım

 • Artık ne yapmalıyım

  Posted by Ali Bülbül on Kasım 24, 2023 at 12:22 am

  Arkadaşlar 3 yıldır öyle böyle bi elektro gitar sevdası sardı beni gidiyo Veteriner hekim Öğrencisi olduğum içinde günde 1 yada 2 saat elime gitarı aldım aldım aldığımda da metronome ile antrenman yaparım birazcık hızlandım sayılır ama artık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şarkı falan bakayım diyorum ama yapamayacakmışım gibi geliyo Elimde bir adet tele var ve az da olsa hızlı sololar çalmak istiyorum bana önerebileceğiniz solo veya şarkı varmıdır ya da hızlanma antrenmanları da olur yardımcı olursanız sevinirim

  Deniz Sayman yanıtladı 6 ay önce 2 Katılımcı · 4 Yanıt
 • 4 Yanıt
 • Deniz Sayman

  Organizer
  Kasım 24, 2023 at 3:20 pm
  Puan 5,143 Puan
  Başarılar:
  Ogretmen

  Selamlar.

  Neler çalıştınız, neler biliyorsunuz? Ona göre bir yönlendirme yapayım. Örneğim majör gamın tüm modlaını veya pentatonik dizinin 5 pozisoynunu klavye boyunca her tondan çalabiliyor musunuz? Bunları kullanarak doğaçlama yapabiliyor musunuz? Ya da temelleri oturttunuz ama nereye gideceğinizi mi bilmiyorsunuz?

  • Ali Bülbül

   Üye
   Kasım 24, 2023 at 3:52 pm
   Puan 262 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Hocam Udemydeki kursunuzu da aldım başlangıç orta ve ileri seviye olarak F majör dizisinin dorian’dan locriana kadar adım gibi bildiğimi düşünüyorum ve F tonunda kalvyede gezebiliyorum Pentatonik gamın da majör minor susp. blues majör ve minörünü her tonda çalabiliyorum birazcık hızlanmakta istiyorum açıkcası solo da öğrenmek istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Ali Bülbül

   Üye
   Kasım 24, 2023 at 3:53 pm
   Puan 262 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   temelleri de az çok oturttum sayılır hocam artık ne yapmalıyım tıkanmış gibi hissediyorum

  • Deniz Sayman

   Organizer
   Kasım 24, 2023 at 8:02 pm
   Puan 5,143 Puan
   Başarılar:
   Ogretmen

   Evet gerekli teoriyi öğrenip çalışmalarını yapmışsınız, şimdi bunları nasıl kullanacağınız kısmındayız.

   1 – Bolca şarkı analiz edip, kulaktan çalmaya çalışmak : Örneğin Joe Satriani – War, Always with me Always with you şarkılarını çalarak analiz etmeye çalışabilirsiniz. Hangi modları, hangi pozisyonları kullanmış? Bu modlar içinde nasıl fikirler çalmış?

   Yine analiz etmek için güzel bir örnek Sweet Child O’ Mine.. Hangi modda şarkı? Hangi bölümlerde nerelere dönüyor?

   Benzer şekilde blues şarkılarını analiz edebilirsiniz. Hangi pentatonik pozisyonlarında nereleri kullanıyor, pentatonik dışında hangi notaları kullanıyor ve bu notalar nasıl tınlıyor?

   Bunlar dışında da çalıştığınız, öğrendiğiniz tüm şarkıları analiz ederek çalışma seviyesine gelmişsiniz.

   2- Doğaçlama için : En basit yöntem blues şarkıcılarının vokal melodisini taklit etmeye çalışarak başlamak. Örneğin SRV – Pride & Joy’daki vokal melodisini taklit etmeye çalışabilirsiniz.

   3- Teorik Bilgiyi Tekniklerle Birleştirmek : Müzik Üniversitesi’ndeki Legato, Sweep Picking, Tapping, Hybrid Picking gibi tekniklerin kurslarında öğrendiğiniz bu teorik bilgiyi kullanarak bu teknikleri çalacağınız için bu kursları çalışmak da teoriyle tekniği birleştirebilmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

   4- Bol Bol Backing Track ile Takılmak : Kendinizi zorlayıp konfor alanından çıkmaya çalışmadan ilerleme olmuyor. YouTube’dan farklı tonlarda ve modlarda backing trackler açıp : basit, tekrar edebilen ve akılda kalıcı melodiler bulmaya çalışmanızı öneririm.

   İlk aşamada yapabileceğim öneriler bunlar. Varsa sorularınız üzerinden tekrar konuşuruz \m/

Log in to reply.