2. El gitar ve ekipmanı seçimi

• erdem atılay

Üye
    Mart 20, 2023 at 11:25 pm
    Puan 778 Puan
    Başarılar:
    Kullanıcı Kullanıcı

instagram’da ‘enstrumenom’ diye bir 2.el satıcı var. fiyatları oldukça uygun gözüküyor. herhangi bir olumsuz yoruma denk gelmedim güvenli olduğunu düşünüyorum. bir incele istersen ayda bir falan satış yapıyorlar…

• Yasin Yıldız

Üye
      Mart 20, 2023 at 11:36 pm
      Puan 562 Puan
      Kullanıcı Kullanıcı

Teşekkürler

• Umut

Üye
    Mart 20, 2023 at 11:27 pm
    Puan 2,767 Puan
    Başarılar:
    Rockstar

Merhaba, ilk olarak gitarın genel durumuna bakmalısın. İkinci el gitar almadan önce, gitarın genel durumuna bakman gerekir. Gitarın herhangi bir kısmında çatlak, kırık veya eğrilik olup olmadığını kontrol et. Ayrıca, gitarın gövdesinde çizikler, çatlaklar veya diğer hasarlar olup olmadığını kontrol et.

Sapını kontrol et. Çatlak veya bükülme var mı bunlara dikkat et. Sapın düzgün bir şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını da kontrol et.

Elektronik bileşenleri kontrol et. Bir amfiye veya ses kartına bağlayıp test edebilirsin.

Alacağın gitarın fiyatına bak ve 2. el fiyatlarıyla karşılaştır.

Eğer tamir edilmesi gereken durumlar varsa bir Luthier ile görüşerek fiyat bilgisi al. Sonrasında satıcıdan buna göre indirim yapmasını iste. Genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar.

Satıcı konusuna gelirsek, fazlasıyla bilinen sitelerde 2. el satışları mevcut. Fakat bu sitelerde genelde gitarlar 2. el fiyatlarına göre pahalı oluyor. Biz 2. el tercih edeceklere genellikle sarı siteden öneriler veriyoruz. Kendileri de gidip inceliyorlar veya bir luthiere inceletiyorlar. Enstrümanı görmeden, test etmeden almanı önermem.

• Yasin Yıldız

Üye
      Mart 20, 2023 at 11:34 pm
      Puan 562 Puan
      Kullanıcı Kullanıcı

Teşekkürler

• Çağrı Özcan

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:00 am
      Puan 104 Puan
      Başarılar:
      Kullanıcı Kullanıcı

peki amfi için nelere bakmak gerekli? teşekkürler.

• Umut

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:08 am
      Puan 2,767 Puan
      Başarılar:
      Rockstar

İlk olarak marka ve modeline bakman gerekiyor. Mümkünse baktığın amfinin 0 halinin yorumlarına bak. Hatta forumlardan da araştır. Çok boş amfiler var çünkü. Sonrasında ne kadar kullanıldığını, kaç yıllık olduğunu sor. 2. el bi enstrüman ne kadar çok kullanıldıysa sıkıntı çıkma ihtimali o kadar artıyor. Fakat çok fazla kullanıldı diye kestirip atmamalısın. Kullanan kişi temiz de kullanmış olabilir, bu da bir ihtimal. Eğer bilgin varsa amfiyi genel olarak kontrol et. Tüm butonların ve giriş/çıkış bağlantılarının çalıştığından emin ol. Bir gitarı bağlayıp deneyebilirsin. Genel olarak bu şekilde 🙂

• Çağrı Özcan

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:25 am
      Puan 104 Puan
      Başarılar:
      Kullanıcı Kullanıcı

teşekkür ederim. elinize sağlık. blackstar id core 10 ya da orange crush 20rt bakıyorum. gerçi burada okuduğum ses kartı muhabbetleri kafamı karıştırmadı değil.

• Umut

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:30 am
      Puan 2,767 Puan
      Başarılar:
      Rockstar

Ben ses kartı kullanıyorum. Genellikle de ses kartı öneriyorum. Hem fiyatları amfilere göre daha ucuz hem de farklı tonlara daha kolay bir şekilde erişilebiliyor. Ayrıca kayıt alma avantajı da var. Bana daha mantıklı geliyor 🙂

• Çağrı Özcan

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:30 am
      Puan 104 Puan
      Başarılar:
      Kullanıcı Kullanıcı

tekrar teşekkür ederim.

• Umut

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:32 am
      Puan 2,767 Puan
      Başarılar:
      Rockstar

Ne demek rica ederim. Yine bir sorun olursa her zaman yazabilirsin.

• Çağrı Özcan

Üye
      Mart 21, 2023 at 12:33 am
      Puan 104 Puan
      Başarılar:
      Kullanıcı Kullanıcı

nezaketiniz için teşekkürler. ileride belki rahatsız edebilirim.

• Çağkan

Üye
    Mart 21, 2023 at 10:57 am
    Puan 2,618 Puan
    Başarılar:
    Kullanıcı Kullanıcı

Enstrümanları genelde 2. el tercih ediyorum ben şahsen, enstrümanın hikayesini dinlemek olsun, çalan kişinin tecrübelerini, hoşuna giden ve gitmeyen şeyleri duymak olsun beni daha bir aydınlatıyor enstrüman hakkında ama tabi ki dikkat etmen gereken çok fazla şey var ama onlara da çoğu arkadaşımız değinmiş ????

• İnan Güzel

Organizer
    Mart 21, 2023 at 1:33 pm
    Puan 1,814 Puan
    Başarılar:
    Kullanıcı Kullanıcı

Selam,

İkinci el gitar alırken dikkat etmen gerekenler bence şunlar:
    a) Yere düşmüş mü ? Yani vuruğu, kırığı veya çizilmiş herhangi bir yer. Eğer varsa nasıl gerçekleştiği önemli.
    b) Gitarın kondisyonu ne durumda ? Çalım rahatlığı, köprü kalitesi (saddle’lar çok mu paslı mesela çünkü tel koparttırır ilerde) , fret durumu önemli düzleşmiş mi sert tuşeden dolayı veya düzenli tesviyesi yapılmış mı ? onlara bakmak lazım.
    c) Bunların hepsinin haricinde elektronik aksam, eşik ve burguların durumuna bakabilirsin. Truss rod ağzına bakabilirsin yalama olmuş mu onu öğrenmek için.

Ek olarak ucuz ve başlangıç seviyesi gitarlara bakıyorsan eğer sadece çalım rahatlığı ve elektronik aksamların durumuna bak. Çoğu başlangıç seviyesindeki arkadaşlar düzenli olarak luthiere götürüp bakım yaptırtmıyor veya tesviyeletmiyor.

Güvenilir satıcılar konusunda bir fikrim yok ama “GET” kullanarak sanırım halloluyor bu mevzular.

• Mehmet Hızlıok

Üye
    Mart 23, 2023 at 6:45 pm
    Puan 661 Puan
    Başarılar:
    Kullanıcı Kullanıcı

Diyeceklerimi elektro için değil, klasik için diyorum.

Burgu kısımlarına dikkat etmelisin. Demirinde bir yamukluk, sarsıntı vs. var mı kontrol etmek lazım.
    Sap ve sap ayarına bakmalısın. Gitara altından ve yandan sap kısmında eğiklik var mı diye bakman lazım. Kasasında çatlak olup olmaması özellikle klasik gitar için çok önemli. En ufak hasar bile sesin kalitesini etkileyebiliyor.

Log in to reply.