Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

Müzik Üniversitesi Forum Armoni Metronom ile notaları doğru çalma konusunda yardım

• Metronom ile notaları doğru çalma konusunda yardım

Posted by lakyt1i iii on Şubat 18, 2024 at 5:45 pm

Fotoğrafını yüklediğim gibi metronomun denk geldiği yerleri çember içine

aldım fakat 3. dizekteki si ile tekrar işareti arasındaki notaları(soru işaretiyle

gösterdiğim gibi) metronom ile çalarken nasıl çalacağım konusunda kafam

karıştı. Zaten aynı şey 5.dizek ile parçanın sonunda da oluyor. Yardımcı olursanız

sevinirim. (Klasik gitar için)

Deniz Sayman yanıtladı 2 ay, 1 hafta önce 2 Katılımcı · 1 Yanıt
  • 1 Yanıt
  • Deniz Sayman

Administrator
    Şubat 19, 2024 at 5:00 pm
    Puan 4,854 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Selamlar şöyle bir özet analiz yapalım. Çalıştığınız parça 2/4lük ve sorunuz 7 ve 8. ölçü ile ilgili.

Ancak metronomun denk geldiği yerler doğru görünmüyor. Öncelikle metronom her ölçünün ilk vuruşuna mutlaka denk gelmeli, sus olmadığı sürece ki yok. 4/4 lük gibi mi düşündünüz acaba? Bunu bir tekrar gözden geçirmekte fayda var.

7. ölçüde 4 tane 16 lık ve 2 tane 8lik nota var.

Yani ilk metronom vuruşunda 4 nota çalmalısınız (hızlı – metronomun 4 katı – 16lık)

Sonraki metronom vuruşunda ise 2 nota çalmalısınız (daha az hızlı – metronomun 2 katı – 8lik)

Bir sonraki ölçü yani 8. ölçüde

1 tane 4lük nota 1 tane 8lik sus var. Ancak bu ölçü eksik yazılmış çünkü bu nota değerlerinin toplamı 2/4 etmiyor. Muhtemelen sus da 8lik değil 4lük yazılacaktı..

Bu durumda bir tane 4 lük çalıp, 1 vuruş da susmanız gerekir.

Log in to reply.