Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

Müzik Üniversitesi Forum Armoni Gitara nota okutma (?)

• Gitara nota okutma (?)

Posted by Ulaş Duman on Haziran 11, 2020 at 5:01 am

Selam herkese. Aklıma takılan basit ama hala daha cevap bulamadığım bir sorum var. Tab sistemini bırakıp nota okumaya, yazmaya karar verdim fakat gitarda hangi nota nerde bulabilmeme rağmen dizekte yazan notaları gitara aktaramıyorum.Oktavlarla kafam karıştı, her telde iki tane do var mesela fakat dizekte yazan do hangi do bunu nasıl kavrayabileceğimi anlamadım. Aşağı indikçe pesleşiyor yukarıya çıktıkça tizleşiyor doğru, fakat tamı tamına hangi tele tekabül ettiğini anlatırsanız deli aydınlanırım teşekkürler.

Tunç Vidinli yanıtladı 3 yıl, 6 ay önce 3 Katılımcı · 3 Yanıt
  • 3 Yanıt
  • Deniz Sayman

Administrator
    Haziran 14, 2020 at 7:33 am
    Puan 4,598 Puan
    Başarılar:
    Ogretmen

Selamlar,

Aşağıdaki fotoğraftan bakabilirsiniz

Gitarda Nota Okumak

• Ulaş Duman

Üye
    Haziran 17, 2020 at 11:40 pm
    Puan 10 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Teşekkür ederim Deniz abi fakat asıl tıkandığım şey örnek veriyorum.Dizekte Do ile başladıysa ben klavyeden kafama göre bir Do mu basıcam ? Ve do’nun yanında sol varsa o bastığım Do’ya en yakın Sol’e mi basacağım ? Kafam baya bi çorba oldu bu konuda..

• Tunç Vidinli

Üye
    Eylül 25, 2020 at 9:18 pm
    Puan 0 Puan
    Kullanıcı Kullanıcı

Tab ile nota arasındaki fark da zaten bu. Nota sistemi gitarı okumana (özellikle rock müzikte) tam anlamıyla yardımcı olmuyor. Nota öğrenmek istemen güzel ama tab’ı da bırakma.

Log in to reply.