Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

Müzik Üniversitesi Forum Bass Gitar Bass line

 • Bass line

  Posted by Timurhan Sancaktar on Mart 21, 2023 at 5:04 pm

  merhabalar. Bir şarkının akorlarına göre nasıl bass line yazmalıyım? Sadece akor seslerini kullanmam yeterlimi yoksa başka şeylerde ekleyebilir miyim? ve başka kullanabileceğim teknikler varmıdır?

  Timurhan Sancaktar yanıtladı 1 yıl, 2 ay önce 2 Katılımcı · 2 Yanıt
 • 2 Yanıt
 • ilyas mert unur

  Üye
  Mart 23, 2023 at 3:50 am
  Puan 1,396 Puan
  Başarılar:
  Gitarist

  Eğer bass gitar sesi kemikli değilse daha çok dolgunluk katmak için kullanılacak yoğun bir ses ise ben akor line’ları yazmayı sevmiyorum. Kulaklarım bangır bangır gümlüyor çünkü. Bunu en iyi şu şekilde açıklayabilirim. Aşağıdaki linkten sound generator’a girin ve aynı siteden iki tane sekme açın. https://www.szynalski.com/tone-generator/ Bir sekmede üretilecek frekansı 55 Hz (A1) diğerini de 82.4 Hz’e (E2) ayarlayın. Böylece la power akoru basmış olacağız (tabi generator bass gitar karakteristiğini oluşturan yan hormanikleri vermiyor, bunlar sadece birer sinüs dalgası ama olsun şimdilik işimizi görecek). Şimdi, önce 55 Hz’i çalın. Biraz dinleyin. Ardından 55 Hz çalarken 82.4 Hz’i de çalıştırın. Böylece iki sinyal de üretilecek. Ben, burada oluşan dırırırırırı sesini sevmediğimden dolgun sesli bass gitarlarda akor bastırtmıyorum. Ancak daha kemikli bir ses ise kendimi biraz daha özgür bırakıyorum. Bkz. RHCP – Can’t Stop. Bununla birlikte elbetteki sadece o sırada çalan gitar akoruna basmak zorunda değilsiniz. Rock türlerinde genelde, gitarın bastığı akorun temel notası ile bass gitarın bastığı notayı aynı ayarlamak bass gitarın sahip olduğu dolgunluğu elektro gitarın görece cılız sesini güçlendirmek ve bütünsel bir ses desteklemek için ayarlanır. Örneğin bu şarkıda https://open.spotify.com/track/6wmt81xEPYc6UkXI2PEstE?si=c490845aa5724923 1:56-2:24 arasında bass gitar, elektro gitarı güçlendirmek için eklenmiş ve gitarın bastığı akorun temel notasını basmaktadır. Fakat bundan tamamen bağımsız olarak yine aynı şarkının 2:28-2:30 arasında bass gitar gam dışına çıkmıştır.

  • Timurhan Sancaktar

   Üye
   Mart 23, 2023 at 11:08 am
   Puan 6,437 Puan
   Başarılar:
   Kullanıcı Kullanıcı

   Hocam sanırsam beni biraz yanlış anladınız. Akorlara göre derken o anki çalan akorun seslerini kullanarak bir bass line yazmayı kastetmiştim. mesela akorumuz C ise C E G seslerini kullanıyoruz. yada dediğiniz gibi akorun kök notasını kullanıyoruz. Benim merak ettiğim şey şudur ki, farklı kullanabileceğim teknikler varmıdır. bass line daha yaratıcı olması için.

   Gojiranın Hold on şarkısını dinledim. Dediğiniz gibi 2:28-2:30 arasında bass gitar gam dışına çıkıyor ama nedense hiç rahatsız etmiyor şarkıya bir farklılık katıyor hafiften. bu tam olarak ney ile alakalı?

Log in to reply.