Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

• Deniz Sayman

Administrator
    Kasım 12, 2019 at 10:40 am
    Ogretmen

Toplamda 10ms lik bir gecikme görünüyor ses kartında ki bu çok normal bir değer. Bende de 10ms civarında.

Kulaklık dönüştürücüsünün gecikmeye sebep olacağını düşünmüyorum, en azından kaydederken etkisi olmayacaktır hiç bir şekilde.

Daha önceki mesajlarınızdan birinde şöyle bir bölüm vardı:
    “çok kayıt yaptım böyle hiç oturmuyordu hepsi geride kalıyordu”

Benim de aklıma yatmayan kısım böyle olması. Çünkü gecikme varsa notalar geride değil ileride kalıyor olması gerekir ama sizde geride kalıyor. Bu da acaba çalarken mi ufak bir koşma hissiyatı ile çalıyorsunuz diye düşündürüyor bana.

Normal şartlarda çalımı %100 gride oturtmak çok zordur ve genelde hiç bir zaman tamamen de gride oturmaz.

Sizi acaba gride oturmuyor olmaları mı rahatsız ediyor, yoksa çalarken duyduğunuz hissettiğiniz bir gecikme mi rahatsız ediyor?
    Eğer ilkiyse, yani notalar gride oturmuyor diye rahatsız oluyorsanız, bunun normal olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden quantize özelliği var DAW’ların ve bir çok aranjör de bu şekilde hızlıca kaydedip, quantize ederek çalışır.

Ama çaldığınızı duyarken gecikmeli duyuyorsanız onu çözmemiz lazım. Ki şu gösterdiğiniz değerlerde böyle olmuyor olması gerekiyor, 10ms lik bir gecikmeyle duyuyor olmanız gerekir, bu da acaip rahatsız edici bir gecikme olmamalı.