Reply To: ses kartı ve yeni başlayan birine tavsiyeleriniz ?

 • Özgür Erdem

  Üye
  Haziran 24, 2023 at 1:11 am
  Puan 598 Puan
  Başarılar:
  Öğrenci

  Merhaba ,

  Ses kartı olarak steinberg , focustrite , presonus düşünebilirsin.

  Ses kartının faydası digital audio workstationlar (Daw) ile çalışabilmeni kolaylaştırması , aynı zamanda amfi pedal simülatörleri olan yazılımlarla birçok farklı amfi veya pedalı deneyimleyebilmen..

  Bir de tabii kulaklıkla birlikte kullanıldığında evde kimseyi rahatsız etmeden takılabilmen

  Gitar çalışma konusunda benim en büyük hatam akor nedir dizi nedir nasıl oluşur gibi konulara çok kafa yormadan senelerce aynı şeyleri çalmak oldu.

  Daha sonra troy stetina nın method kitaplarını alınca bazı şeyler oturdu ama çok emek harcayıp düzenli çalışmadığım için birçok şey yarım kaldı.

  Ekipmana çok fazla kafayı takma başlarda iyi ses alabildiğin ses kartı amfi gitar ve kulaklık işini görür bir amfi bir gitar ile kendini çok geliştiren insanlar tanıdım 😉 Önemli olan bir yol haritası çizip ilerleyebilmek..

  Belirli bir sıralamada konuları öğrenmekte fayda var.Özel ders mutlaka al veya online öğrenme platformlarına üye ol..Burası mesala gerçekten iyi içeriklere sahip

  Basit şarkılarla başla vokal melodilerini çıkarmaya çalış.Nota okumak şart değil ama gitarda hangi nota nerde neye göre akordlanmış araştır.

  Benim zamanımda içerik hiç yok internet bu kadar yaygın değildi zordu şartlar kulaktan çıkarmaya çalışarak ilerledim.Şu istediğin konu hakkında herşeyi bulabilirsin yeter ki odaklan ve çalış

  Bir de mesala akorları dizileri anlamadan sweep picking yapayım olaylarına girme ben uzun bir süre majör akorlar ile dominant akorlar arasındaki farkı bilmiyordum.Veya modları daha bitirmeden başka konuları araştırıyordum vs..

  Hız önemli ama şart değil iyi ve temiz çalabilmek başlangıçta yeterli..

  Konudan konuya atlamadan sıralı bir şekilde özümseyerek çalışırsa kısa sürede güzel bir yol katedersin.

  Sabırlı ol ,odaklan ve neyi neden yaptığını bilerek çalış..

  Bir de sol el sağ el senkronizasyonu konusu var.Uzun bir süre picking çalışmadığım için sağ el sola göre zayıf kaldı.

  Parmak egzersizleri ile başla ve tüm kombinasyonları iyice oturt.Çok sıkıcı gelecektir ama zamanından önce parmak egzersizlerini bırakırsan zor bir partı çalarken çok zorlanacaksın

  Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

  Sorun olursa seve seve yanıtlamaya çalışırım

  Başarılar ve iyi çalışmalar