Reply To: Elimdeki ciddi ağrı

 • Kaan Rıza TÖNGÜR

  Üye
  Mayıs 16, 2023 at 11:23 pm
  Puan 175 Puan
  Başarılar:
  Kullanıcı Kullanıcı

  Simdi bu durum bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Diğer gönderide yazdıkları gibi yükü düzgün dağıtman gerekli

  Şimdi ilk adım tutusuna dikkat etmelisin. Genelde perdelere parmaklarının paralel olmasına dikkat etmeyenlerde bu sorun olabilir. Parmakların olabildiği kadar perdelere paralel olmalı. En azından düşük perdelerde. Basparmağının arkada düzgün bir şekilde pozisyon alması lazım.

  Eğer tutuş olayına dikkat etmeme rağmen devam ediyorsa o zaman tuşende bir problem vardır. Sert basıyor olabilirsin. Genelde ilk yıllarda gitaristler çalarken heyecan veya stres yapabiliyorlar. Bu yüzden de gerilip klavyeyi olması gerekenden daha fazla sıkıyorlar. Biraz kibar davranmaya calış gitara. Ses temiz çıkacak kadar bastır yeterli.

  Diyelim bu adımda çözüm olmadı o zaman sorun gitarda da olabilir. Gitarın tellerini rahat calabilecegin pozisyona dusurebilirsin. Tel kalınlığını dusurebilirsin. Unutma gitarda rahat hareket edemezsen doğru da çalamazsın. O yüzden en rahat edeceğin pozisyonu bulmalısın.

  En son ve en düşük ihtimal fizyolojin standart dışı olabilir. İşte ellerin ve parmakların küçükse 3/4 gitar alabilirsin veya junior gitarlar secebilirsin. Ellerin büyükse multiscale miydi neydi eğik klavyeli gitarlar tercih edebilirsin veya eşik köprü arası ebatları büyük olup 26 veya 26.5 inç olan gitarlar tercih edebilirsin. Tabi bunlar çok zor bulunuyor.

  Bütün bu önerilere rağmen devam ederse ağrı tekrar yaz başka bir şekilde çözüm bu bulalım