Müzik Üniversitesi Forumları

Gitar ve müzikle ilgili sorularınıza yanıt alın, sizin gibi müzisyenlerle bağlantı kurun.

Müzik Üniversitesi Forum Müzik Teknolojileri ve Prodüksiyonu Mix Odası İçin Akustik Yalıtım Reply To: Mix Odası İçin Akustik Yalıtım

 • ilyas mert unur

  Üye
  Mart 22, 2023 at 6:16 pm
  Puan 1,396 Puan
  Başarılar:
  Gitarist

  Teşekkürler hocam.

  Hoparlörler, odanın merkezine alındığında bass frekanslarda sönümlenme ve aynı zamanda faz sorunu gözlenir. Böyle bir tasarımda spectrogram grafiğinde ring denilen halkalar görülür ki bu istenmez. Bu yüzden hoparlörleri odanın merkezine almamam gerekiyordu. Ve sizin de belirttiğiniz gibi eğer hoparlörler cama çok yakın olursa da yüksek frekanslardan aşırı yansıma duyulur. Bu yüzden camlara da çok yakın olmaması gerekiyordu. Bu yüzden bu iki değişken arasında optimum değeri yakalamam gerkiyordu. Ben de bu yüzden bunu denemeye karar verdim ve hoparlör-dinleyici üçlüsünü ikizkenar üçgenin köşelerine yerleştirerek toplam 56 farklı deney ve ölçüm aldım. En iyi pozisyonlama hoparlörlerin camlardan 1 metre ve benim de yaklaşık 1.7 metre uzakta olduğum pozisyonlamaydı.

  İlginç bir biçimde, cam aslında akustik seslere low-cut uygulayan ve mid range’de boost sağlayan bir akustik filtredir. Ekipmanların (kayıt malzemeleri, hoparlörler vs.) cama olan yakınlığı, transfer fonksiyon eğrisini değiştirir, yani cut ve boost miktarını ayarlar.

  Düşük frekanslar küresel yayıldığından woofer’lardan direkt camlara yönelenleri dışarı göndererek odada şişmesini önlemiş oldum. Tweeter’lardan çıkan sinyaller ise tepe açısı yaklaşık 45-50 derece olan bir koni içerisinde yayılıyorlar ki bu direkt tweeter’lardan çıkan yüksek frekans sinyallerinin az bir ksımının arkaya, cama ulaştığı anlamına geliyor. Camlardan yansıyarak benim duyumumu etkileyebilecek tek unsur, oda içerisinde duvarlardan yansıyıp da cama gelen ve oradan kulağıma gelen sinyaller olabilir. Ki bunu da diğer 5 duvar ve cam arasında hoparlör-dinleyici pozisyonlamasına bağlı olarak oluşacak 1. ve 2. yansıma noktalarını hesaplayıp bu noktalara paneller asarak giderdim.

  Neticede mükemmel bir sonuç değil ancak küçük bir oda için sanırım gayet iyi bir sonuç. Çünkü RT60 grafiğine bakıldığında low-end frekansların sönüm değerleri mid ve high range değerlerinden 2.60 katından daha az. Bu da bass ve tizler arasında daha dengeli bir duyuma izin veriyor.